צרו קשר
מנהל זקוק למידע מהשטח
     
במסגרת המשאלים הנערכים בפרוס השנה החדשה ("מה אתם מאחלים לעצמכם?") בקרב אנשים מעבר לגיל ההתבגרות, רבים מהנשאלים עונים משהו שקשור לבריאות. וזה הגיוני, כי אם נרצה או לא, גופנו לא נעשה צעיר משנה לשנה, כך שנושא הבריאות הופך ליותר ויותר משמעותי עם הגיל. 

בעבר הרחוק, בטבע, על ענייני הבריאות שלטו האינסטינקטים – הם שהכתיבו לאדם מה לאכול, מתי ללכת לישון וכדומה. עברו שנים, האדם רחק מן הטבע, האינסטינקטים נשחקו ברובם ונותרנו עם הרגלים, שאינם בהכרח טובים ומועילים. את מקום הידע הפנימי, האינסטינקטיבי, תפס הידע המועבר בין בני האדם.
"ידע הוא כוח" אמר הפילוסוף האנגלי פרנסיס בייקון, ולא שיער בנפשו שביום מן הימים אפשר יהיה לכלול באמירה זו גם את כוחו הפיזי של האדם – תוצר הבריאות. 
הבעיה היא שגם הידע הוא לא מה שהיה פעם.
מה כוונתי? ובכן, משחר האנושות הועבר מידע בין בני האדם. עידנים רבים חיינו במסגרת החמולה והשבט, והידע שהועבר במשפחה (הורים לילדים, סבתא לנכדים) היה בעיקרו ידע לטובת מקבל המידע. מאז המהפכה התעשייתית החלה המסגרת המשפחתית לקרוס, במקומה צצה 'המסגרת המדינית' ובעקבותיה מה שמכונה כיום 'מסגרת השוּק'. גם כיום, במס
גרת השוק, מועבר מידע בין בני האדם, אבל רובו המכריע, לצערנו, הוא ידע המועבר לטובת מוסר המידע, וזאת באמצעות 'תוכן שיווקי', בפרסומות גלויות וסמויות (בייחוד לג'אנק-פוד ותרופות) ובמחקרים הממומנים על ידי בעלי עניין. 
בחברה בה נלווים למידע אינטרסים שאינם בהכרח לטובת מקבל המידע, כדאי לאדם להתחיל לחשוב באורח עצמאי. באמת שלא מזיק לנסות. הבה נעשה זאת ביחד. ונתחיל, למשל, בעניין הקפה.
אנו נתקלים מדי פעם במחקרים המוצאים כי שתיית קפה עלולה להזיק לבריאותנו. ובכל פעם שמחקר כזה מתפרסם, בתוך זמן קצר מתפרסם מחקר אחר הטוען כי קפה דווקא עשוי להועיל...
אז נעזוב לרגע את המחקרים (הממומנים ברובם, כאמור) ונחשוב באורח עצמאי. 
אם נתבונן בטבע, נגלה כי ישנם צמחים היוצרים רעלנים (אלקלואידים) במטרה של שימור עצמי – פשוט כדי שלא יאכלו אותם. ואמנם בעלי החיים (שלא ברור איזה ספר הם קראו...) נזהרים מהם מאוד. מי מהם שיורד לנחל לשתות מים, למשל, לא יאכל את עלי שיח ההרדוף הרעילים. גם לפטריות הרעילות אין קונים רבים בקרב בעלי החיים. אגב, גם בעולם החי תמצאו מקרה דומה – דגים גדולים נמנעים מלאכול את דג האבו-נפחא הרעיל. 
במסגרת הצמחים שהרעילו את עצמם נמצא גם את ידידנו שיח הקפה. פולי הקפה מכילים את הרעלן (הידוע!) קפאין, פשוט כדי שלא יאכלו אותם, ואמנם אין אף בעל חיים הניזון מפולי הקפה. 
כמובן שישנו יוצא מן הכלל (המעיד על הכלל) – בעל חיים קטן דמוי נמייה בשם לואק, שחי בינות מטעי הקפה באינדונזיה, שתוך כדי אכילה הוא בולע גם פולי קפה (כדי להיזון מן הציפה הירוקה שלהם). אבל – איזה אינסטינקט בריא מונע ממנו לעכל ולהטמיע את הפולים עצמם (הרעילים!) והוא מסלק אותם מגופו באמצעות הפרשותיו. בני האדם אוספים מגלליו את הפולים ויוצרים את הקפה היקר ביותר בעולם(!) – "קפה לואק". 
אז מה, קפה לא בריא? כנראה שלא. והוא אינו בריא לא רק עקב רעליות הקפאין (והתיאוברומין והטנין) שבו, אלא גם נוכח העובדה שהוא ממסך את אחת מפיסות המידע החשובות ביותר ששולח הגוף אל המוח – העייפות. כדאי שנדע – קפה אינו בהכרח מעורר, הוא פשוט אינו מאפשר למוח, המנהל את הגוף, לדעת שהגוף עייף. אז תגידו אתם – איזה מנהל יכול לנהל את עסקיו ללא מידע מהשטח?!  
אגב, קפה נטול קפאין אינו נטול אלא מופחת קופאין. לידיעת המתעניינים.  

פורסם ב-אלף בית, אוקטובר 2014

מבחר מאמרים מאת ד"ר רון       ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון
 
 
 
 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים