צרו קשר
במקום תרופות
מאת כתבת ידיעות הגליל 
      
 ״אם פעמון האזעקה יצלצל בבית מכבי האש, האם נצפה שהכבאי התורן יחתוך את הפעמון ובכך יפתור את הבעיה? ודאי שלא, הכבאי התורן חיש מהר יקח את מכונית הכיבוי יסור אל מוקד האש ויתיז מים עד שהאש תכבה״.
משל ״הכבאי והפעמון״ מקפל בתוכו למעשה את כל התורה כולה על רגל אחת של הרפואה המכונה 'הרפואה הסינית הקלאסית', להבדיל מהרפואה המערבית – הקונבנציונלית. את המשל הזה, משנן חזור ושנן ד"ר גדעון רון דוקטור לרפואה סינית, לעשרות הפציינטים שלו שנואשו מקבלת טיפולים רפואיים בשיטה המקובלת ומתדפקים בשער הקליניקה הסינית של ד"ר גדעון רון שבמושב אמירים לקבלת מזור בשיטה הסינית אותה מיטיב ד"ר רון להציג.
ד"ר גדעון רון מומחה בעל שם לרפואה הסינית או כפי שהיא נקראת "אקופונקטורה״ שפירושה דיקור.
הרופאים הסינים, חישבו ומצאו כי בגוף האדם קיימות מאות נקודות, כשלכל נקודה בגוף השפעה ספציפית על איבר אחר בגוף, בעזרת דיקור המתבצע באמצעות מחטים קטנות ניתן לווסת את פעולת האיברים ולסייע לגוף להביא להחלמתו.
ד"ר רון לא נולד בסין. הוא נולד ברחובות לפני 41 שנה. כבר משחר נעוריו ידע גדעון כי הוא רוצה להיות רופא. אמו שחלתה והפכה לטבעונית הביאה אותו למסקנה ״אני רוצה ללמוד רפואה לא קונבנציונלית, כלומר רפואה ללא תרופות".
עם סיום שרותו הצבאי אותו סיים כקצין, נוסע גדעון ללמוד בחו"ל.  
הוא משקיע שנות לימוד רבות ולבסוף זוכה בתואר הנכסף: ד"ר לרפואה סינית.
המונה ״דוקטור" בלטינית הוא למעשה ״מורה״ מסביר גדעון רון ואכן זה מה שהוא אוהב לעשות: להורות לאנשים את הדרך איך לחיות טוב – בריאים ורעננים.
גדעון חוזר ארצה ופותח עם השנים 3 קליניקות לרפואה סינית האחת במושב הצמחונים והטבעונים אמירים השנייה בחיפה והשלישית בראשון לציון.
הרפואה המערבית, מסביר דר׳ רון בלהט, מלמדת מהי מחלה וכיצד לסלק אותה מהגוף. בשונה מהרפואה הסינית, בעיני הרפואה המערבית סימפטומים כמו שיעול, חום, דלקות אסתמה, לחץ דם ועוד, נחשבים למחלה. הרפואה הסינית עוסקת, בנוסף למחלות, גם בהקניית ידע מה זאת בריאות ואיך להעלות את הגוף לרמת בריאות תקינה.
נהוג לומר היום, מדגיש גדעון רון, "תקפה אותי מחלה", כלומר, כשמשהו משתבש, נהוג להאשים בעצם אחרים. אצל הסינים, האחראי למחלה הוא הגוף עצמו והחיידקים הם רק גופים הלוקחים טרמפ על גוף שאינו בריא.
כנגד כל דלקת קטנה ׳׳דוחפים״ הרופאים כמויות גדולות של אנטיביוטיקה. הטיפול הוא בסימפטומים ולא שואלים מדוע החליט הגוף להגיב כפי שהוא בעצם הגיב.
ילדיו של גדעון, כשהם מקבלים חום, הוא לא לוקח אותם לרופא. הוא נועץ בהם מספר מחטים והם נכנסים למשטר של צום על מים. הם מרבים בשתייה והטבע כבר עושה את מלאכתו נאמנה.
ד"ר גדעון רון, שחיבר את הערך ״רפואה לא קונבנציונאלית״ באנציקלופדיה העברית, למרות דבקותו בתורה הסינית הרפואית, אינו שולל לחלוטין את הרפואה הקונבנציונלית. ככל שהרופא הסיני מבין יותר כך הוא יכול יותר להתפשר, מסביר גדעון בחיוך.
לדברי ד"ר רון הפקולטות לרפואה מלמדות היום בעיקר רפואה תרופתית. לדבריו יבוא היום וילמדו בפקולטות 3 שיטות רפואה שונות, האחת: רפואה חירומית, שתכלול טיפול דחוף בתאונות דרכים, פציעות קרב, ניתוחים הכרחיים ובעיות של חיים ומוות; השניה, הרפואה הטבעית, שתכלול רפואה סינית, הומיאופתיה, צמחי מרפא, ועוד. הרפואה הטבעית תטפל בעיקר במחלות כרוניות; והשיטה השלישית אליבא ד'ד"ר רון, תהיה רפואה מונעת ורופאים ילמדו את הציבור הרחב איך לשמור על בריאותם ושלמות גופם.
כדי להמחיש את הצורך ברפואה מונעת משווה דר׳ רון את גוף האדם ואיבריו לקרביה של מכונית. יש לערוך לגוף טיפול תקופתי גם אם חשים בטוב כמו שעושים לרכב טיפול 10,000.
הסינים, מסביר גדעון רון, באים 4 פעמים בשנה לבדיקות, אחת לכל עונה, כדי להיבדק ולאזן את גופם בעזרת מחטים. לרופא הסיני נהגו לשלם רק כשבריאים ומפסיקים לשלם כשחולים, בשונה מהרופא המערבי שמשלמים לו רק כשחולים. חשוב שנגיע למצב שרופא יוצא נשכר מבריאותו של האדם ולא ממחלותיו.
ד"ר רון נשען על אילנות גבוהים כשהוא מסביר את תורתו: גם הרמב"ם, הוא מציין, כותב בפתיחה לסדר זרעים ״רופא בקיא כל זמן שיוכל לרפא במזונות לא ירפא ברפואות״.
מה מחליש את הגוף שאלנו את ד"ר רון? שלושה דברים: א. תזונה לא נכונה, ב. חוסר שלווה נפשית וג. שינה בלתי מספקת. ד"ר גדעון רון מסביר כי לכל איבר בגופנו יש שעון ביולוגי משלו. הכבד לדוגמא, מבצע טוב יותר את פעולת ניטרול הרעלים דווקא בלילה. כשלא ישנים הוא לא פועל כהלכה. שעות השינה חשובות מאוד לגוף הן בין 10 ל-2 אחר חצות. אך האדם המערבי, שקצב חייו מוכתב על ידי הטלוויזיה, מאחר לישון. הוא עובר משברי עייפות, מתעלם מהאיתותים ופוגע בבריאותו. התעלמות מהאיתותים שוחקת את מערכת העצבים שלנו וזאת הסיבה בעצם שאנו עייפים, עצבניים וממורמרים:
"המכונית כשהיא בפעולה הדינמו מספק חשמל ואפשר לנסוע באורות גבוהים, אך כשמדוממים את המנוע צריך לכבות את האורות. אחרת מסביר ד"ר רון מרוקנים את המצבר. הדינמו במשל, היא האנרגיה הפיסית שלנו. המצבר הוא מערכת העצבים. העייפות – כיבוי מנוע כשאנו ממשיכים לפעול באור גדול אחרי שדוממנו את המנוע. כלומר אנו עובדים על הרזרבות – מתישים את מערכת העצבים, אשר צריכה לשמש לנו רק במקרי הרום. כל ערב אנו מבזבזים רזרבות שאין לנו איך למלא.
יש כאן פרדוקס מסביר ד"ר רון: יש לנו כיום תנאי חיים הטובים מאי פעם ועם זאת אף דור לא היה לחוץ ועצבני כל כך, אחת הסיבות העיקריות היא הסגידה לתאורת החשמל המאפשרת לנו לפעול בניגוד לשעון הביולוגי שלנו.
שלושת ילדיו של ד"ר רון התרגלו ללכת לישון מוקדם. בוויתור על שינה מאוחרת זוכים בני משפחת רון לפיצוי של השכמה מוקדמת ובילוי בצוותא בשעות הבוקר המוקדמות. במשפחת רון בכל בוקר כמו שבת. ד"ר רון עובד בקליניקה שלו באמירים רק יומיים בשבוע. בשלושת הימים האחרים הוא מתפעל את הקליניקות שלו בחיפה וראשון לציון.
בחודש הבא עומד ד"ר רון לפתוח בשיתוף מלון נהר הירדן בטבריה חוות בריאות על פי השיטה הסינית. האורחים יבואו לחווה מיום ראשון וישהו שם עד יום שישי. במשך השבוע הם יקבלו הרצאות על תזונה נכונה, תפריטים, התעמלות, צעידה רגלית, יוגה, כל זאת כדי להביאם למודעות הגוף. הקמת חוות הבריאות באה בזכות המודעות ההולכת וגוברת בקרב הציבור הישראלי לבריאותו.

ידיעות הגליל, נובמבר 1987
 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים