צרו קשר
דיקור החסידה
מאת נעמי גן

עוז סלימי, תינוק עירני וחייכן, הגיח לאוויר העולם בזכות פגישה מקרית של אביו עם חבר לעבודה.
לפני 7 שנים החליטו הוריו, יורם ואריאלה, שהגיע הזמן להרחיב את המשפחה. השניים היו נשואים בדיוק שנה, והדרך להורוּת נראתה אז ישירה וקצרה. איש מהם לא העלה בדעתו כמה סבל, אכזבות ותיסכולים מצפים להם בהמשך. מסתבר שלאריאלה וליורם הייתה בעיה כפולה: היא סבלה מהידבקויות בחצוצרות, ואצלו נמצאו תאי-זרע חלשים, איטיים ובכמות בלתי מספקת. השניים התרוצצו בין רופאים פרטיים, טופלו בבתי-חולים, קיוו שהפריית מבחנה תפתור את הבעיה, וליתר ביטחון, מיהרו להירשם בתור הארוך לאימוץ תינוק.
מסע הייסורים של הזוג סלימי התנהל בכמה מסלולים. בתחילת הדרך התמקד הטיפול ביורם, מכונאי מטוסים ב'ארקיע'. בבית-חולים 'מאיר' בכפר סבא הסבירו לו שהזרע שלו "במצב גבולי, תוצאה מבעיה הורמונלית". במשך שנה הוא קיבל זריקה יומית של פרגונל, ופעם בשבוע זריקה של חומר נוסף. כדי לחסוך לו ריצות יומיומיות לבית החולים, למדה אריאלה לבצע את ההזרקה.
השניים ניסו ללחוץ על הרופאים בכיוון של הפריה (הזרקת זרע לרחם), אבל נתקלו בסירוב תקיף. "זה לא יצליח", נאמר להם. בכל אותו הזמן תהא יורם בכאב, איך זה שגבר כמוהו, בריא וחסון, אינו מצליח להביא ילד לעולם. הוא רצה שיסבירו לו מה לא בסדר, איך השתבש אצלו תהליך ייצור הזרע.
אחרי חמש שנים רצופות תיסכולים, הגיעו השניים לבית-חולים 'הקריה', בעקבות הפנייה של רופא פרטי. כאן הוחלט שהטיפול ביורם יהיה תרופתי. שום דבר לא קרה, ואז נולד הרעיון לבדוק את אריאלה, "כדי להיות בטוחים שהכל בסדר". התברר שלא הכל בסדר, וגם היא החלה לקבל טיפול תרופתי. נתגלה אצלה שיבוש הורמונאלי שגרם להידבקויות בחצוצרות.
ושוב - אכזבה, "ראיתי שיש רבים כמוני", אומר יורם, "המון גברים בגילי, מגיעים לבתי החולים לטיפולים. אבל זה לא ניחם אותי".
אריאלה: "הייתי נכנסת הביתה והיה חסר לי משהו. היה שקט מדי שקט מעצבן. חלמתי בלילות על לידה, על תינוקות. זה ליווה אותי כל שעות היום".
יורם: "אני חשבתי הרבה על העתיד, על זה שלא תהיה לי המשכיות. האפשרות שנישאר ערירים דיכאה אותי. אנשים היו חטטנים. שאלו אותנו כל הזמן: למה אין לכם ילדים, החלטנו לספר את האמת לכל מי שיגלה עניין, והסתבר שדווקא מהפתיחות הזאת יצא לנו רק טוב. לולא הייתי מספר על מצבנו לחבר, לא הייתי שומע ממנו על הכיוון החדש.
את המפנה סימן אותו מפגש אקראי עם עמית לעבודה בבית חולים. "יום אחד", מספר יורם, "כשבאתי לטיפול בבית החולים, פגשתי חבר מהעבודה, שבא עם אשתו לאיזו בדיקה. אני עובד איתו כבר הרבה שנים, אבל מעולם לא דיברנו על הבעיה שלי. הפעם הוא שאל מה אני עושה שם, סיפרתי לו. שמעתי ממנו שסבל ממיגרנה וטופל בהצלחה בעזרת מחטים ותזונה. לגמרי במקרה הייתה לו, ממש יום קודם לכן, שיחה עם אותו רופא על בעיות עקרות. והוא הפנה את יורם אליו. "לא ידעתי מה לחשוב. וזו הייתה הפעם הראשונה ששמעתי משהו על הנושא. הרפואה המשלימה נראתה לי כמו עבודת אלילים. אמרתי לו שאין לי כוח לזה, אבל הוא לחץ עלי; אמר שאנחנו חייבים לנסות".
שבעי תלאות החליטו השניים לאמץ את המלצתו של החבר ופנו אל ד"ר גדעון רון, מומחה לרפואה סינית. חודשים אחדים לאחר שהחלו בטיפול, הרתה אריאלה. ד"ר רון היה אורח הכבוד במסיבת ברית המילה של עוז סלימי, תינוק יפה, בריא ורגוע, ששקל בלידתו 3.1 ק"ג.

 
היום מצוי עוז בשלב הזחילה. הוא עירני מאוד, שובב, מרבה לחייך, חברותי גם לזרים. אריאלה (32), שעברה עד הלידה כפקידה במפעל אלקטרוניקה בעיר מגוריהם, נתניה, מתכוונת לחזור לעבודה כאשר עוז יהיה בן שנתיים וילך למעון. עד אז היא נהנית להיות איתו בבית.
"בפגישה הראשונה לא הבטיח לנו ד"ר רון דבר, אבל אמר שיש תקווה. אחרי חודש של דיקור במחטים ושמירה על תזונה בריאה, חל שיפור במצב הזרע, וזה החדיר בנו הרגשה טובה ואמונה שאנחנו סוף-סוף בדרך הנכונה.
"ד"ר רון הסביר לנו את המשמעות הביולוגית בכלל וההורמונאלית בפרט של הרגלי האכילה החדשים, הבריאים יותר, שסיגלנו לעצמנו בהדרכתו, וזה עזר לנו מאוד להתמיד בכך. 
"קיימנו במאה אחוז כל הוראה שניתנה לנו. הרגשתי שד"ר רון נמצא אצלי בבחינה, וכדי לדעת אם הדרך שלו נכונה, אני חייב לעשות הכל, בלי לזייף. באותה הזדמנות, בלי לחשוב על זה בכלל, רזיתי. עוד רווח משני.
"אורח החיים החדש שלנו עורר תהיות אצל המשפחה והחברים. שאלו אותנו אם השתגענו לגמרי. הסתכלו עלינו בצורה מוזרה, אבל די מהר התברר שכל המאמץ היה כדאי. רציתי שיהיה שיפור בזרע, כדי שנוכל להגיע להפריית מבחנה, וקיבלתי הפתעה גדולה הרבה יותר – הריון טבעי. כבר נרשמנו להפריה על פי הוראת הרופאים, לאחר שהבדיקות גילו שיפור במצב. ואז, יום אחד, צילצלה אלי אריאלה לעבודה, והודיעה לי חגיגית שהיא בהריון! קשה לתאר את הרגשת האושר.
"היום אנחנו ממשיכים להיות צמחונים, לשמור על תזונה בריאה, עם הרבה מודעות לגבי כל מה שאנחנו מכניסים לפה. ד"ר רון אומר שאני צריך להתכונן עכשיו לילד השני, אולי גם לשלישי".
ד"ר גדעון רון, היכול לזקוף לזכותו את לידתם של ילדים נוספים, מסביר: "במהלך האיבחון, מצאתי שאנרגיית הכליות של יורם חלשה. ברפואה הסינית, אנרגיית הכליות היא האחראית על הפריון. כאשר היא חלשה, אין לגוף כוח ליצור זרע תקין, גם אם האדם בריא וההורמונים שלו בסדר. הטיפול, אם כן נסב סביב חיזוק אנרגיית הכליות, וזאת ניתן לעשות על ידי דיקור במחטים ושינויים בתזונה".
"באשר לאריאלה: ברפואה הסינית קיים קו לאורך הבטן והנקודות לאורכו משפיעות על יכולת ההתעברות. בקו הזה זורמת האנרגיה האחראית על תקינות מערכת הרבייה, וכאשר יש זרימה תקינה של אנרגיה, הכל בסדר. הסיבה להידבקויות בחצוצרות היא חוסר בזרימת האנרגיה, או חסימות בזרימה. דקירת המחט, שאינה כואבת, משחררת את החסימות, והאיברים מתחילים לתפקד בצורה טובה.
"כיוון שהאיברים מושפעים מאוד מהמזון שהאדם אוכל, צריך לאכול, על פי הרפואה הסינית, רק מזון הבונה את הגוף ולהימנע ממזון המזיק לו. ברגע שאנשים יבינו זאת, יקלטו את חשיבות האוכל".
אגב, ההוראה הראשונה שקיבל יורם, עוד לפני שהגיעו לענייני תזונה, הייתה לא ללבוש מכנסיים צמודים לגוף. "במשך שנים רבות", מסביר ד"ר רון, "לא הבינו המדענים איך זה שהאיברים האחראיים ליצירת הזרע, האשכים, תלויים מחוץ לגוף, חשופים לכל פגע. התברר שזרעים יכולים להיווצר רק בטמפרטורה הנמוכה בשלוש עד חמש מעלות צלסיוס מטמפרטורת הגוף, לכן האיבר חייב להיות מחוץ לגוף. תחתוני סטרץ' ומכנסיים הדוקים מדי מצמידים את האשכים לגוף ומעלים את חומם. זו אחת הסיבות למקרים רבים של עקרות אצל גברים צעירים בדור שלנו".
באלבום התמונות של עוז שמור עבורו מכתב, בחתימתו של ד"ר רון, בזו הלשון: "עוז היקר, תרשה לי להציג את עצמי – אני הוא זה שהיה בטוח שאתה תיוולד, עוד כאשר ההורים שלך היו ספקנים. אתה מאוד מיוחד – ילד רגיל נולד בדרגת מ"מ (מובן מאליו), אתה נולדת ישר מח"ט (משלוח-חסידה טבעי). נולדת בדיוק בשבוע שבו הגישה ועדת מומחים המלצות לשר הבריאות להכיר ברפואה האלטרנטיבית. אתה לא צריך המלצות, אתה מכיר בה כבר מזמן..."
אריאלה ויורם מתכננים ילד נוסף, אבל לא מייד. "אנחנו לא ממהרים, נהנים מעוז", אומר יורם, "אנחנו רק מקווים שבפעם השניה זה ילך בקלות, שלא נצטרך לחזור שוב על הטיפולים, אבל אפילו אם יהיה בזה צורך, לפחות עכשיו נדע מאיפה להתחיל."
 
* * * * * * * * * *
אפילוג:
תקוותם של אריאלה ויורם התגשמה: לעוז נולדה אחות בשם עדן – בהיריון טבעי, ללא כל טיפולים.

לאשה, אוגוסט 1992


            ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון    מבחר מאמרים מאת ד"ר רון
 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים