צרו קשר
ד"ר רון, מטפל באדם
מאת רונית קיטאי
 
ד"ר רון גדעון מאמירים הוא רופא אחר. הוא מרפא בשיטה הסינית הטוענת כי כל מחלה מתפתחת בגוף ורק הגוף יכול לשנות את התנאים ולמגר אותה. באמירים הוא מרגיש קצת מבודד אבל יודע כי זה המחיר לאיכות חיים טובה יותר. כתבת כל העמק והגליל רונית קיטאי באה שמעה ולמדה כיצד ניתן לחיות טוב יותר.
בגיל 5 ‏החליט גדעון רון שיהיה רופא ואמו, אחות במקצועה, התמוגגה לנוכח ההצהרה. אמא יהודיה אמיתית או לא?
‏בתום שירותו הצבאי נסע גדעון רון (40) ללונדון, כדי ללמוד רפואה לא-קונבנציונלית לאחר שאמו, שסבלה ממיגרנות קשות נרפאה בשנות החמישים, כשעוד בקושי שמעו על הרפואה המשלימה, בעקבות המעבר ‏לטבעונות.
ד"ר רון, החליט ללכת בדרך הלא-קונבנציונאלית. כאשר כל רופא רשם 'פלגין' לכאב ראש, הוא החליט לנסוע ללונדון כדי ללמוד ממה נובע כאב הראש, ולא להשתיק את המטופל עם רשימה של גלולות. זה אמנם קל לרופא, אבל פוגע בבריאותו של החולה.
‏גדעון למד בבית הספר לרפואה לא-קונבנציונאלית בו לומדים גם את עיקרי החומר הנלמד ברפואה ה"רגילה". ככל הלומדים שם ידע גדעון כי בסופו של דבר יסיים לימודיו, אך יהיה שונה מיתר הרופאים. הוא סיים שבע שנות לימוד בלונדון ואחר-כך נסע לסין כדי לעשות את הדוקטורט ברפואה סינית.
‏כאשר ישב גדעון בלונדון וקטף את פרי ההצלחה, החליט כי מקומו בארץ ורק כאן יגדל את ילדיו. רעייתו חרות, קרימינולוגית, דחתה את העבודה במקצועה כדי לגדל את ילדיהם (כיום יותם בן 9‏, עינב בת 6 ‏ויואש בן שנה וחצי). חרות מתכוננת לשוב בעתיד אל חרותה המקצועית.
‏ד"ר רון: "אני מאד אוהב את העבודה וחושב כי זהו שרות לחברה. כל טיפול הוא יצירה חדשה, מאחר וכל אדם הוא לגביי חידה בתחילה. כמו איזה תשבץ שהמטופל ואני פותרים ביחד ויוצרים את בריאותו. בעברית אומרים "לשמור על הבריאות" אך אין דבר כזה, כי אי אפשר לשמור על הבריאות כפי שאי אפשר לשמור על אהבה, אלא ליצור אותה כל יום מחדש. בריאות זה מחשבה חיובית, תזונה נכונה, איזון אנרגיות, יציבה נכונה, נשימה נכונה ועוד. כל אדם הוא שונה. אנו דומים אך לא זהים וכל מחלה היא שונה. ברפואה הרגילה מתייחסים אל הסימפטומים כאל מחלה, זה יכול להיות חום גבוה, מיגרנה, סוכרת, טחורים. ברפואה הסינית מתייחסים למחלות אלו כאל סימפטומים של משהו אחר. אלו תהליכים שהם כלפי חוץ אבל משהו בפנים איננו מאוזן. ברפואה ‏הסינית נעזרים לאבחנה בחמשת החושים. בין היתר אני מסתכל על צבעי הפנים, על הלשון, בודק את הדופק.
ברפואה הסינית לא בהכרח נותנים שמות למצבים, אלא מוצאים ‏מה לא מאוזן בגוף ומטפלים. הביטוי השגור: "תקפה אותי מחלה" משעשע את גדעון. לדעת הרפואה הסינית המחלה מתפתחת בגוף ורק הגוף יכול לשנות את התנאים; וכאשר הדבר נעשה נעלמים גם הסימפטומים".
‏ב-1976 ‏כאשר שב מלונדון החליט לגור במושב אמירים שבגליל. הוא מודה כי במידה מסוימת חש מבודד שם, אך "זה המחיר שצריך לשלם כדי לגור בבית בודד, הרחק מזיהום האויר".
‏גדעון מדגיש: "מגיעים אלי בדרך כלל אנשים ששמעו עלי מפי אלו שעזרתי להם, ואז הם באים עם הנכונות הפנימית לעזור לעצמם. הם מגיעים עם ראש פתוח. הרפואה הסינית מחנכת את המטופל לקחת אחריות על המחלות שלו, וברגע שבן-אדם יוצא לאחר טיפול שלי עם ‏חיוך על הפנים, הוא כבר נמצא בקו עליה לכיוון הבריאות.
‏"אני לא מטפל במחלות, אלא באדם. באים עם מיגרנות, עצבים, בעיות עיכול, אסתמה, כאבי גב, חוסר שינה, נזלת כרונית וכל מה שלא מצליחים להתמודד באמצעות הרפואה הקונבנציונאלית. אנשים מעדיפים ללכת לקופת-חולים כי ממילא הם משלמים שם. מחלות כרוניות הם סיפור ארוך. מבחינת המטופל הוא לא הזניח את עצמו, כי הוא הלך לרופא, קיבל תרופות אך המחלה התפתחה בקצב שלה ולא נתנו לה הזדמנות להתרפא", דברי ד"ר רון.
‏ד"ר גדעון רון אומר כי הרפואה הסינית היתה בעבר יותר מפותחת מזו המערבית וזהו סיפור של שלושת אלפים שנה. כאשר נלחמו בחיצים וקשתות ושמו לב כי אנשים ‏שנפצעו בשדה-הקרב נרפאו ממחלות שונות. אלו הם סיפורים שעברו ‏מאבות לבנים. ההיסטוריה ‏מספרת על קיסר סיני שהיה ‏על סף עיוורון. יום אחד הלך ‏לטייל עם עוזרו הנאמן, נתקל ‏בסלע חד, נפצע מתחת לברכו ‏וראה זה פלא, ראייתו שבה ‏אליו. אותו קיסר היה הראשון ‏שנתן הוראה ללקט את כל הסיפורים על הריפוי של נגעי חיצים. בדקו זאת בתחילה על שבויי-מלחמה, אבל מהר מאד גילו כי לא צריך לפצוע את הגוף כדי ‏להשיג הטבה, אלא די בדקירות קלות. הם ניסו עם עצמות דג, אבנים חדות, מתכות דקות ‏ואחר עברו למחטים שונות. ‏לפני מאות שנים סברו עדיין ‏כי יש חשיבות לסוג המתכת ‏ממנה עשויה המחט. היום ידוע ‏כי יש חשיבות לעובי, מיקום הדיקור ומשך הדקירה.
‏"זה איננו כואב כלל", הוא מדגיש ומצביע על מחטים סטריליות הנמצאות בטמפרטורות גבוהות של 200 מעלות צלזיוס, שגם עוברות חיטוי אלכוהולי. "את הגוף מיפו במאות נקודות וזו השיטה עד היום. חשוב לדעת לסובב את המחט בכיוון הנכון; מצאו 14 ‏קוים בגוף, שאחראים על האיברים בגוף ועל איזון האנרגיה" הוא מספר.
‏ד"ר גדעון רון מבחין בין שתי השקפות עולם רפואיות: ברפואה המערבית מורידים את החום, עם תרופה, למי שסובל מחום גבוה. אם יש שלשול, רושמים תרופה לעצירתו. כל זאת על פי תיאורית ההפכים. הרפואה הסינית מושתת על חשיבה שונה: שם מתייחסים לכוח הריפוי הטבעי של הגוף. פצע מגליד מעצמו גם אם אין מפריעים לו. "גם עצם מתאחה, ואת הגבס שמים רק כדי שהעצם תתאחה בצורה ישרה. תהליך הריפוי הוא אוטונומי ויש לתת לגוף הזדמנות לרפא את עצמו. בניגוד לרופא המערבי הטוען שהוא יודע איך לרפא, הרופא הסיני עוזר לחולה לרפא את עצמו".
‏ד"ר רון מודע לעובדה כי גם אדם המגיע אליו לאחר ששמע עליו ניסים ונפלאות, נותר עדיין ספקן כשהוא מגיע לקליניקה שלו, מכיוון שלא פשוט להתגבר על חינוך של שנים: כשיש כאב גרון, למשל, לוקחים אנטיביוטיקה...
גדעון למד בלונדון עם סטודנטים מרחבי תבל. תשע שנים התגורר שם ואף קיבל רשיון עבודה, עבד ולימד שם והתחיל לפרוח מבחינה חברתית ומקצועית. כאשר החליטו להביא ילדים לעולם, חששו גדעון ורעייתו כי ברגע שאלה ייוולדו ויגדלו שם, יהפכו ליורדים. "כנראה שבאיזה שהוא מקום הציונות הכריעה ואז חזרתי לכאן."
‏כאשר רואה אותי גדעון יושבת בפוזה של רגל על גבי רעותה, הוא אומר לי כי ישיבה זו גורמת להתהוות ורידי הרגליים. "אני מלמד אנשים כיצד להיות בריאים". מבלי להרגיש אני משנה את תנוחת ‏הישיבה שלי.
‏גדעון מאזין לטון הדיבור של המטופל וקובע: "יש טונים שונים המושפעים ממקור פנימי, והם האחראים על נימת קולו של האדם". ‏ד"ר גדעון רון, בן מזל דגים, הוא גם אוסטיאופת, העוסק בהחזרת חוליות שזזו ממקומן במקרים של כאבי גב. "אם אדם אינו מודע לעצמו קשה יהיה לו לעזור לעצמו.
לפני 20 ‏שבה חדל לאכול בשר בעקבות אמו, והחליט כי עדיפה נפש בריאה בגוף בריא. הוא הגיע למסקנה כי כאשר מרגישים פיזית טוב מידי בוקר, גם החשיבה היא חיובית והכל נראה שונה.
‏‏היום, כאשר הרפואה הטבעית פורחת בארץ, כמו בעולם כולו, הוא יכול לשבת על ‏זרי הדפנה, אך עדיין מסרב לקבל כל אחד לטיפולו. איש עם ערכים מיוחדים. יושב במושב הטבעונים אמירים בהרי הגליל, ופועל גם בקליניקות פרטיות בחיפה ובראשון-לציון. שמו מועבר היום מפה לאוזן על ידי מטופלים שנרפאו מתחלואיהם. סיפור של הצלחה בשטח שהיווה פעם נושא ללעג. גם הספקנים מגלים היום ענין רב בנושא, כאשר זיהום האויר משתלט על חיינו והופך אותנו לחסרי שליטה על גופנו.

 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים