צרו קשר
ד"ר רון מתארח בפורום הורות טבעית

תפוז, אוגוסט 2007

שאלה: אני אמא לבת 10 חודשים, וכל הזמן מתלבטת עם התזונה שלה. האוכל שלה צמחוני אורגני ומלא , אבל מכיוון שהיא לא מעכלת טוב קטניות אני קצת מוטרדת מעניין החלבונים, לכן אני נותנת לה גבינת עיזים. הייתי שמחה לתובנות ולרעיונות בנושא.
תשובה: עם תזונה צמחונית אורגנית לבתך, את ממש בדרך הנכונה. אין מה לדאוג יתר על המידה בנושא החלבונים. כאשר מנפים את האינטרסים של תעשיית המזון הקשורה לייצור בשר, חלב, ביצים ודגים, מגלים כי ילדים ומבוגרים זקוקים לפחות חלבון מאשר מספרים לנו ) כפי שיש כיום חיבור קלוקל בין "הון ושלטון", יש לצערי גם קשר הדוק בין "הון למזון"), שהרי האדם אינו קרניווֹר (טורף) מטבעו אלא פרוּגיווֹר (אוכל פרי, ירק וכו').
כנ"ל לגבי מוצרי החלב: אין בטבע יונק שיונק לאחר שנגמל מחלב אימו. לכן לא צריך לחפש תחליפים לחלב (גבינת עיזים טובה אמנם יותר מזו העשויה מחלב פרה, אבל גם עליה אפשר לוותר אם רוצים). הסידן והחלבון שבטחינה, בשקדים, בטופו ובקטניות (לאחר שהנבטנו אותן) הם הרבה יותר מתאימים לילד מהחלבון מן החי.
בכל מקרה, כדאי לכלול בתזונה היומית לילדים את הפרי-שייק (חלב שקדים) תוצרת בית. דרך ההכנה היא זו:
25 שקדים קלופים לא קלויים (הכוונה ללא הקליפה הפנימית, החומה)
1 בננה בשלה מאוד
4-6 תמרים יבשים
פלח פאפייה
כוס מיץ טבעי סחוט טרי (מיץ גזר, תפוחים, ענבים וכו')
הכל בבלנדר, ולסנן.
אפשר במשך הזמן להוסיף לשייק עוד חתיכת פרי (מנגו, מלון וכו').
מי שחש שאינו יכול לעמוד כנגד הפחדים המתלווים להימנעות מחלבון מן החי, שיוסיף ביצה אורגנית לפשטידת הירקות האורגנים.
כפי שציינתי, תני לבתך עדשים מונבטים – הם הרבה יותר קלים לעיכול (וגם יותר בריאים).
שאלה: ד"ר רון, אני מבינה שאתה מאמירים, המושב של הצמחונים והטבעונים. אז מה ההבדל בין צמחונות לטבעונות?
תשובה: ההבדל בין צמחונות לטבעונות היא בכוונה וביישום. צמחונות היא בד"כ מטעמי מוסר (שלא לפגוע בבעלי חיים); טבעונות היא בד"כ מטעמי בריאות. באמירים, מקום בו חיים כידוע זה לצד זה גם צמחונים וגם טבעונים, קיים מיזוג בין הגישות: הצמחונים כבר מודעים לבריאותם והטבעונים כבר פיתחו חמלה כלפי בעלי החיים .
הצמחונים יימנעו מאכילת בשר, עוף ובד"כ גם דגים, אבל לא ממוצרי חלב ומביצים. הטבעונים יימנעו גם מהשניים האחרונים .
וכמובן מי שמודע לבריאותו - נמנע מקפה, קולה וכיו"ב .
שאלה: האם תוכל לתת לנו מספר עצות כלליות איך מומלץ לתחזק את עצמנו?
תשובה: במחלקת ההדרכה של הרפואה הסינית מצויים חמישה נושאים עליהם יש לתת את הדעת במסגרת הריפוי מחד והתחזוקה מאידך: חשיבות התזונה, השפעת הנשימה הנכונה על הגוף, משמעות השינה (למבוגרים ולילדים), פיתוח המוּדעות בחיינו ככלי בריאותי, וכמובן הפעילות הפיזית ותרומתה למערכת החיסון.
כדי להקל על הזכירה, המצאתי ראשי תיבות – עפ"י שמו של עוף לילי בעל פני הלב: ת.נ.ש.מ.ת (תזונה, נשימה, שינה, מוּדעות ותנועה).
מומלץ מאוד לעשות נוהג קבוע, ולפחות פעם ביום להקדיש תשומת לב ל תנשמת – לפחות להיבט אחד משלל הכללים הבריאותיים הקשורים בה.
הקדשת זמן להכנת האוכל ולאכילה, לנשימה המודעת, לשינה הראויה, לחשיבה החיובית ולתנועה הספורטיבית, משמעה הקדשת זמן איכות לגופנו שלנו .
אגב, קיימת כמובן השפעת גומלין בין כל חמש גיבורות התנשמת: לתזונה יש השפעה על הנשימה, על השינה, על המודעות ועל התנועה. לנשימה ישנה השפעה על השינה, על המודעות, על התנועה ועל התזונה. לשינה יש השפעה על המודעות, על התנועה, על התזונה ועל הנשימה – וכן הלאה. כל אחת משפיעה על ומושפעת מ- כל אחת אחרת.
שאלה: שמעתי את הראיון אתך עם יעקב אגמון בגלי צה"ל לפני שבוע. הזכרת שם את "עולם הרוחות" ואמרת משהו בסגנון: שלא במקרה נולדים לנו הילדים שנולדו לנו. אתה יכול להרחיב בנושא?
תשובה: ל"עולם הרוחות" התוודעתי די במקרה (אם יש בכלל מקריות). היה זה לאחר שאבי נפטר, ואנוכי סטודנט צעיר בלונדון. תוך כדי היכרותי עם הנושא, לאורך השנים, השתכנעתי שיש מה שמכונה "חיים לאחר המוות" (או "הישארות הנפש " ).
באחת ההזדמנויות למשל, זוגתי ואני ישבנו אצל מדיום המתקשרת בטראנס, והיא יצרה קשר עם הרוח של הילד שבחר להיוולד לנו, כשנה ויותר לאחר מכן. היא מסרה לנו כמה פרטים עתידיים הקשורים אליו שהתגשמו אחת לאחת.
אני סבור שהידיעה שלא במקרה נולד לנו הילד שנולד, או שלא במקרה נישאנו לאדם שנישאנו וכד', מאפשרת לנו מבט נרחב הרבה יותר על החיים. כלומר, ישנה כנראה " סיבתיות" לאירועים שבחיינו, וכנראה שיש לנו איזה "תיקון" שעלינו לערוך עם ילדינו ועם בני ובנות זוגנו) – הדבר הזה יכול בהחלט להוסיף לחיים מימד מאוד מיוחד ומעצים.
שאלה: הייתי מבקשת ברשותך לשאול שתי שאלות. 1. האם החשיבה הסינית היא בעד ללמד ילד קטן, אפילו עוד לפני הגן, לקרוא, או חשבון? 2. נניח שמחליטים לגדל ילדים בטבעונות, מה עם הוויטמין B12 ?
תשובה: לשאלתך הראשונה:
הגישה הסינית שונה במהותה מהגישה המערבית. משתדלים לתת לפעוט לחוות יותר וללמוד פחות; וכאשר כבר מתחילים "ללמד" את הפעוט, הדבר נעשה בצורה שונה מהלימוד המערבי. דוגמא, הורי הפעוט המערבי מלמדים אותו שמות עצם: זו מכונית, זה חתול וכד'. את הפעוט הסיני מלמדים בעזרת הפעלים היוצרים את ההקשרים: לנסוע מפה לשם, להקשיב לחתול המיילל וכיו"ב .
זוגתי ואני הקפדנו שלא ללמד את הילדים בגיל צעיר, אלא לאפשר להם לחוות יותר את החיים, על חשבון, כמובן, הלמידה השכלתנית. אבל ישנם הורים הישגיים שזה מאוד חשוב להם והם כן מלמדים.
מספרים על אלברט איינשטיין שלא ידע לדבר עד למעלה מגיל שלוש ולכן הוא הצליח לפתח חשיבה מעמיקה ועצמאית כל כך. הרי בכל לימוד טמון זרע האינדוקטרינציה.
ולשאלתך השנייה, לגבי הוויטמין B12:
זו סוגיה שמטרידה אנשים רבים. ראשית חשוב לדעת שהסקאלה של הוויטמין הזה, בבדיקות מעבדה, אינה מדויקת. היא נוצרה בקרב קהילת אוכלי הבשר (שהם הרוב, נכון לעכשיו, בחברה המערבית) ואין לה שום נגיעה לאנשים השומרים על אורח חיים טבעוני (עלינו לזכור שעפ"י הפיזיולוגיה שלנו אין האדם אוכל בשר מטבעו) . כך שבמקרים רבים בהם מתגלה אצל הטבעונים חסר, כביכול, ב-12 B (פחות מ-200 למשל) אין זה אמור להיחשב כחסר .
גוף בריא יודע לסנטז לעצמו, במעי הגס, את מעט הוויטמין שהוא זקוק לו. החוכמה היא להימנע מאוכל שמפריע להיווצרותו של "הגורם הפנימי" בקיבה, המאפשר את ספיגת הוויטמין בגוף. לכן צמחוני שצורך שוקולד/שוקו/קפה/קקאו/קולה למשל, ממש עושה עוול לעצמו .
בכל מקרה, כדאי לטבעונים לערוך פעם בשנה נאמר, בדיקת דם ולוודא את מצב הוויטמין. והיה והוא באמת נמוך מדי, אפשר לקחת כדור אחד של וויטמין B12 תחת הלשון, 3 פעמים בשבוע. זה עדיף על פני אכילת בשר או עוף (כדי לקבל את הוויטמין); כפי שאומרים (בהקשר אחר): לא קונים פרה בשביל כוס חלב.
שאלה: אני אמא לבן שנה שסובל מאסתמה של העור. הייתי מעוניינת לדעת איזה פיתרון יש לרפואה הסינית לתופעה?
תשובה: אסתמה של העור בתינוקות, עפ"י הרפואה הסינית, היא בד"כ כתוצאה מחולשה של הריאות והכליות. ישנם שני סוגים: האחד הקשור לרוח/חום והשני לחום/לחות . ניתן לטפל בדיקור כבר בגיל הרך.
במקביל ראוי להפוך את הבעיה למנוף לשמירת בריאות הילד. כלומר, אם הוא יגדל עם ההכרה שמזונות מסוימים (שלא בריאים בכל מקרה לכולם) מרעים את מצבו, הוא יימנע מהם וישמור על בריאותו, ואז – מעז יצא מתוק .
בכל מקרה, אפשר להתייחס לתופעות על העור לא כאל מחלה אלא כאל ניסיונו של הגוף להתנקות ממשהו שמפריע לו. כאשר מבינים את זה, מגדלים ילד שיהיה, במשך השנים, הרבה יותר בריא מחבריו (שהגוף לא "שוחח" איתם מגיל צעיר, ולא פתח להם את העיניים לסוגיית מה בריא ומה לא בריא להם).
הבראה מאסתמה של העור יכולה לבוא לידי ביטוי בעזרה ל ריאות ע"י הימנעות מכל מזון שיוצר ליחה, ובאמצעות עזרה ל כליות ע"י הימנעות מכל מזון שיוצר חומציות. המזון שטוב לו (רצוי מאוד – אורגני): פירות (חיים ויבשים), ירקות (חיים ומאודים, או אפויים), נבטים, אורז מלא, קטניות (אחרי ההנבטה), תפוחי אדמה, בטטה, שקדים (ללא הקליפה החומה הדקה), חומוס, טחינה (לתת לצנצנת הטחינה הגולמית לעמוד כמה ימים ואז לשפוך לצלוחית נפרדת את השמן שצף למעלה), תבשילים מקמח תירס, קינואה ועוד ועוד ...
שאלה: בפורום הזה גולשות בד"כ אימהות לתינוקות, אבל הורות לא נגמרת כידוע בגיל הינקות , אז תרשו לי, כאבא לילדים מתבגרים ששואף להורות טבעית, לשאול: מה עושים במאה ה-21 עם הרגלי השינה של הילדים?
תשובה: אמת, אם יש פספוס רציני בחיינו המודרניים, זו השינה. עוד יתברר בעתיד שהנזק הנגרם (לגוף ולנפש) משינה לא מתאימה, הוא לא פחות מהנזק שנגרם מתזונה לא מתאימה .
זה ידוע שילדים, גם אם הם עייפים, אינם רוצים ללכת לישון (גם ההורים שלהם, הם בד"כ כאלה...) .
ההורים שמבינים את חשיבות השינה לילדים (ריכוז בשיעורים, רמת מפריענות, פגיעות מתאונות במשחקים ובכביש, פיתוח רגישות למחלות ועוד) יקפידו על שעות שינה מתאימות לילדיהם .
באנציקלופדיה לבריאות המשפחה (כרך 9 ע' (1772 ישנה טבלת שעות השינה הדרושות :
יילוד – 22 שעות
גיל 3-1 – 16-15 שעות
גיל 7-3 – 14-12 שעות
גיל 12-7 – 10 שעות
גיל 18-12 – 9 שעות
מבוגרים – כ-8 שעות.
העניין הוא שצריך להשקיע 'אנרגיה של התמודדות' עם הילדים. מי שאינו מסוגל להתמודד עם ילדיו אינו מסוגל לאפשר להם צמיחה נפשית בריאה. ילדים זקוקים להתמודדות מצד ההורים. התמודדות המלווה ב - תקיפוּת העטופה באהבה (שימו לב, תקיפות, לא תוקפנות).
זכרו את משל העציץ (שסיפרתי לילדיי כשהיו קטנים) :
שורשי הצמח שבעציץ שואפים להתפשט כל הזמן ככל האפשר, אך דופנות העציץ מונעות זאת מהם. ואמנם, אם שולפים צמח מהעציץ לאחר זמן, מגלים כי שורשיו קיבלו את צורת העציץ. רוצה לומר, העציץ מגביל מאוד את השורשים.
נכון, אבל אם נשבור את העציץ, דבר שיאפשר לשורשים "ללכת לאן שהם רוצים", האדמה שבעציץ תתייבש והצמח לא ישרוד...
במילים אחרות, ההגבלות (ההגיוניות, הסבירות, הבריאותיות) שאנחנו מטילים על ילדינו – הן אלה המאפשרות להם לצמוח ! אגב, בבוא היום, בהתבגר הילד, העציץ אמנם "נשבר" והוא בהחלט עובר "להתגורר " בערוגתו שלו ...
ההתמודדות הזו עם שעות השינה נושאת פירות.
ידוע ששעות האיכות עם הילדים היא בד"כ לפנות ערב – כאשר הילדים כבר די עייפים וכך גם ההורים. מתי ישנה 'שעת איכות' בעלת איכות אמיתית עם הילדים? בשבת בבוקר, כאשר הילדים באים למיטת ההורים. ובכן, במשפחתנו, מכיוון שגם ההורים וגם הילדים הלכו לישון מוקדם, כל בוקר, ואני אומר שנית: כל בוקר, בימי השבוע, הייתה איזו חצי שעה סְפֶּר, והילדים היו באים למיטת ההורים, כמו בשבת. והילדים בבוקר, כשהם מתעוררים ביקיצה טבעית, הם כאלה חמודים וחביקים ...
עלינו לזכור כי מאוד לא בריא להעיר ילדים (גם לא מבוגרים): ממצב של שינה עמוקה "מקפיצים" את האדם למצב של עירות, וזה די "ברוטאלי" למוח.
שאלה: לבני בן ה-3 יש נוזלים באוזניים שפוגעים באיכות השמיעה ויש לו גם שקדים מנופחים. הפסקנו מתן מוצרי חלב ונתנו מוצרי סויה ומצבו השתפר, אבל אנשי מקצוע תקפו אותנו ואמרו שמוצרי סויה אסורים לילד בן 3 . למישהו כאן יש עצה מה לעשות?
תשובה: ברפואה הסינית נוזלים באוזן מקושרים לכליות, ואלה, כפילטר פנימי, מושפעות מאוד ממה שהילד אוכל. לכן תזונה טבעית עשויה לעזור לו מאוד.
ולגבי סוגיית הסויה :
עשו על פולי הסויה עליהום לא מוצדק. השתמשו ב"תרגיל" מאוד ידוע, שמאפשר להגיע לתוצאות שאינן תואמות את המציאות הטבעית. ידוע כי לפני שנים רבות נוכחו חוקרים כי נשים סיניות כמעט שאינן סובלות מבעיות גיל המעבר (גלי חום וכו'). הסיקו מכך שהדבר נובע כנראה מאכילה מרובה של מוצרי סויה, בהם זיהו מרכיב קטנטן שנקרא פיטו-אסטרוגן. יצרו כדורים (תוסף מזון) מהחומר הזה ומכרו אותו בבתי הטבע. ומסתבר שנשים שלקחו את 'כדורי הסויה' האלה באמת סבלו פחות מתסמיני גיל המעבר .
אז מה היה האקספרימנט ש"קטל" את הסויה? לפני מספר שנים נתנו לקבוצה של חולדות את כדורי הסויה הללו וגילו כי החולדות הנקבות פיתחו יותר סרטן השד (יחסית לקבוצת הביקורת) והזכרים הראו סימנים של ירידה בפוריות. ואז יחצני תעשיית הבשר בעולם המערבי יצאו בכותרות גדולות שהסויה (שהפקיעה פלח שוק ניכר ביותר מתעשיית הבשר בדור האחרון) איננה בריאה.
אז מה הטעות?
א. במחקר לא נבדקו פולי הסויה אלא רק מרכיב אחד שלהם, שרוכז באופן מלאכותי בתכשיר הנ"ל נגד בעיות גיל המעבר.
ב. נתנו לחולדה ששוקלת בסך הכל כמה מאות גרמים את המינון שלוקחת אישה השוקלת כמה עשרות קילוגרמים. זה כל הסיפור. זה היה ממש תרגיל של הוצאת דבר מהקשרו מחד ובדיקתו מבלי להתחשב בגודל הגוף הנבדק מאידך .
אם הסויה הייתה מזיקה לילדים ופוגעת בפוריות, אזי בסין לא היו כיום כמעט מיליארד ורבע סינים. ובקשר לנשים – בסין, על אף צריכת הסויה הרבה, יש עדיין יחסית מעט מאוד מקרים של סרטן השד .
שאלה: אני מניח שכולם יודעים שזוגיות טובה היא חלק חשוב מהורות טובה. אפשר לקבל איזה טיפ לזוגיות טובה?
תשובה: אין נוסחה אחת לזוגיות טובה. אין שני בני אדם זהים ולכן ישנן אינספור קומבינציות שעשויות לעבוד. אבל אם בכל זאת "לוחצים עלי" לנדב איזה טיפ, הייתי אומר כך:
אם אחד מבני הזוג נעלב, מומלץ שהוא ישאל מיד את השני: האם הייתה לך כוונה לפגוע בי? אם התשובה היא "כן" (מה שכמעט ואינו קורה) אז זה בסדר להיעלב. אבל אם התשובה היא "לא", אז הצד הנעלב צריך לומר: סליחה שנעלבתי ...
זה בסגנון השיר הידוע :
כאשר א' נפגע מ-ב '
אשר לא התכוון כלל לפגוע ,
הוא בעצם פוגע ב-ב '
כי הוא הופך אותו ל"פוגע".
שהרי היעלבות היא כידוע סוג של מניפולציה רגשית, וברוב המקרים היא, ההיעלבות, קשורה יותר למשהו פנימי אצל הנעלב, מאשר לטריגר החיצוני ש"יצר " המעליב. בהצלחה .
שאלה: רציתי לדעת מה אתה חושב על כל עניין המזון אורגני?
תשובה: אני בהחלט בעד צריכת מזון אורגני. ההיבט הסיני בנושא זה הוא כדלקמן: הסינים מתייחסים לגוף האדם כמורכב בעיקרו מצ'י (כוח החיים) על ביטוייו השונים (גשמי, נפשי, רוחני). מרגע הלידה ואילך נטען גופנו בצ'י, בייחוד באמצעות המזון.
פירות וירקות טריים שגודלו ללא חומרי הדברה, הם המזון העשיר ביותר בצ'י. אגב, במסגרת אותה משפחה – הנבטים ידועים כבעלי צ'י רב במיוחד. אכילת אותם צמחים צעירים – הנבטים – מומלצת ביותר לילדים הנמצאים בשלבי הצמיחה, כמו גם לאנשים לאחר מחלה, או למבוגרים, הזקוקים ליותר צ'י .
כשרמת הצ'י בגוף עולה, רמת הבריאות עולה אף היא .
ומעניין לעניין באותו העניין, בהקשר לצ'י הנכנס לגוף דרך המזון, חייבים לזכור כי יש היגיון בטבע: עולם הדומם "מזין" את עולם הצומח והצומח מזין את עולם החי. ישנם בעלי חיים הניזונים מן הצומח בלבד, אחרים רק מן החי וישנם האוכלים גם את זה וגם את זה. אין, על כל פנים, בעלי חיים מפותחים הניזונים ישירות מן הדומם. חומרים השייכים לעולם הדומם, גם אם הם חשובים לגוף (כגון מלחי ברזל, סידן וכו'), חייבים לעבור את "התיווך" של הצומח ולהיטען שם בצ'י, בדרכם אל עולם החי .
צריכת חומרים בעלי אפס(!) צ'י – ממתיקים מלאכותיים, צבעי מאכל, ויטמינים סינתטיים וכיו"ב – מורידה את מפלס הצ'י בגוף. התוספים המעבדתיים הנ"ל, העשויים רובם ככולם משאריות נפט, שייכים ל'עולם הדומם' החסר את צ'י המזון. החומרים הללו מאריכים את חיי המדף של המוצרים ומקצרים את חיי האדם הצורך אותם ...


מבחר מאמרים מאת ד"ר רון    ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון

 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים