צרו קשר
הברירה הטבעית
מאת אירית רותם-צפרוני
 
במצב שבו מסדרונות בתי החולים מפוצצים באנשים מתעטשים ומעולפים, אולי עדיף להישאר בבית למרות המחלה. ד"ר גדעון רון, מומחה לרפואה סינית, ממליץ לא לקחת כדורים, לצום יום-יומיים, לשתות הרבה מים ולנוח. וגם מרק העוף של סבתא הוא פאסה.
 
״אסור להוריד חום", חוזר ואומר ד״ר גדעון רון, מומחה לרפואה סינית ונטורולוג, שכבר 35 שנה עוסק ברפואה טבעית. ד״ר רון הוא טבעוני, גר במושב הצמחונים והטבעונים אמירים שבגליל, ומיישם את משנתו על עצמו ועל בני משפחתו.
כמו מנטרה הוא שוב ושוב חוזר על המשפט, שיישומו אמור, לדבריו, למנוע את רוב סיבוכי מחלת השפעת. ״הרפואה הטבעית מתייחסת לשפעת כאל הזדמנות של הגוף להתנקות ולנוח״, הוא מסביר ומשחרר קונספט מהפכני: ״בעתיד עוד יתברר שהגוף הוא זה שמנצל את נוכחות הווירוס לטובתו, ולא ההיפך״.
 
כלומר?
״הגוף שואף להתנקות ומשתמש בווירוס כקטליזטור. במקרה של שפעת הוא עושה זאת דרך מערכת הנשימה, כשהרקמה הרירית "נפתחת" ומוציאה רעלנים בצורת נזלת וליחה. בגלל אורח החיים המודרני, שכולל בין היתר תזונה לא נכונה, שעות שינה לא מספיקות ובעיקר הרבה מתחים, מערכת החיסון נחלשת. גם החיים המפונקים עם חימום וחוסר תנועה גופנית מספקת, לא תורמים למערכת. אנשים שחיים בצורה יותר ספרטנית נדבקים פחות ממחלות. גם אנשים שבחורף שוחים בים או בבריכה, הרבה יותר חסינים מפני מחלות העונה. גוף מפונק, נדבק יותר בקלות.
״מהתהליך הזה שנקרא שפעת, הגוף אמור לצאת מחוזק, כי באמצעות הווירוס הוא מעודד את מערכת החיסון שלו. הגוף מעלה את חומו כדי ליצור תהליך חילוף חומרים מהיר יותר. כל הסיבוכים המתרחשים כתוצאה מהשפעת, נובעים מהניסיונות להוריד את החום באופן מלאכותי. החום הוא בעצם מנגנון הגנה של הגוף, ובא לעזור לו להילחם בווירוס. כמורידים אותו, מפריעים לתהליכי הריפוי והניקוי. הסיבוכים מתחילים כשלוקחים כדור, החום יורד, ואחרי זה הוא עולה בחזרה, ואז לוקחים עוד כדור. הנדנדה הזאת ממש לא טובה לגוף. לגוף אין בעיה עם חום של עד קרוב ל-40 מעלות. צריך רק לדאוג שהראש לא יתחמם, ולכן יש להניח קומפרסים קרים על המצח ולהחליף אותם מדי פעם. ילדים קטנים עדיף לעטוף במגבת רטובה, שאותה מרטיבים שוב כשהיא מתחממת״.
 
ומה צריך לקחת?
"לאנשים שהם בדרך כלל בריאים? כלום. הגוף צריך להתנקות ולנוח, החולשה נובעת מזה שהגוף נלחם, הוא לוקח את כל האנרגיה מהשרירים כדי ליצור את תהליכי ההתנקות. כל מה שהגוף רוצה זה לנוח, וזה כולל גם מנוחה של מערכת העיכול. כל בעלי החיים בטבע מפסיקים לאכול כשהם חולים. גם תינוקות מאבדים את התיאבון ואסור לדחוף אוכל בזמן הזה. רק האדם הבוגר חושב שהוא צריך לאכול כדי ׳להתחזק׳. לא רק שאין צורך לאכול, גם לא לשתות תה. אך ורק מים. הרבה מים. כל מה שאיננו מים, כולל תה, שיש בו חומרים אורגניים, מזוהה כמזון על ידי הגוף, ואז מתחילים תהליכים פיזיולוגיים של עיכול. אנשים שיש להם גם מחלות אחרות והם לוקחים תרופות, צריכים להתייעץ עם הרופא המטפל. לאחרים, צום של יום-יומיים, מנוחה והרבה מים יעשו את העבודה״.
 
ומה עם מרק עוף, האנטיביוטיקה של סבתא, שיעילותה אף הוכחה במחקר?
״מרק עוף זה השתן של התרנגולת׳׳.
 
סליחה?
״כן, כן. כשעוף חי, הוא אוכל ומפריש רעלים. כששוחטים אותו הרעלים שלא הופרשו, נשארים ברקמות. בתהליך האוסמוזה, חומצת השתן של התרנגולת שלא הופרשה ונשארה בין הרקמות, יוצאת בזמן הבישול לתוך המים. זה רעל ממש כפי שאנטיביוטיקה היא רעל. הרי מה זאת המילה אנטיביוטיקה? אנטי=נגד, ביו=חיים״.
 
ומי שקשה לו לצום?
״כשיש חום עדיף לא לאכול, כי האוכל "מזין את האש". מי שלא יכול לצום שישתה מיצים טבעיים, או תה צמחים עם טיפת דבש, או מים עם לימון וטיפת דבש. מי שלא יכול לעמוד גם בזה, שישתה מרק ירקות, בלי מלח. ואם גם זה לא מספיק אז אפשר לאכול רק ירקות ופירות. אבל בכל מקרה אסור לאכול חלבון מהחי, כולל ביצים ומוצרי חלב, וגם בצקים, שיוצרים חומצה ומפריעים לריפוי״.
 
צמחי מרפא? תוספי מזון? משהו למניעה?
״המניעה היא בתזונה בריאה ובחיים בריאים. וכשהסתיו מגיע מומלץ גם להפסיק עם מוצרי החלב לסוגיהם, כי הם יוצרים ליחה. ישנם מיצויים של צמחים, דוגמת ׳אינטרא׳ או ׳שווידנביטר׳ שמסייעים למערכת החיסון. במהלך המחלה, אם לא צמים, אפשר לקחת תכשירים שיש בהם פרופוליס, אכיניצאה. והכי חשוב זה לנוח. הגוף מאותת שהוא זקוק למנוחה, אז תנו לו אותה. אל תקצרו תהליכים״.

מעריב, פברואר 2005
 
 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים