צרו קשר
הגוף שייך לטבע
‏‏בעקבות מאמרו של רון מיברג 'בזכות השמנים'
 
הדבר הקל ביותר לאדם, מסתבר, הוא להונות את עצמו. זה כנראה מה שקרה לרון מיברג, כשישב לכתוב את סיכומו לשנת 92‏' ('בזכות השמנים', בעיתון 'חדשות' 31.12.92‏).
‏מיברג, שמנמן בזכות עצמו, זקוק כפי הנראה לחיזוקים עצמיים, ולכן המציא את תאוריית "לאסי", השומנים ששבו הביתה. הוא קורא ל"מרד השמנים", ומעמיד עצמו בראש השואפים להחזיר את הסדר הישן והלא-טוב "ממטבחה השמנוני של אמא". אלא שהתרפקות על העבר מעולם לא שינתה דבר לגבי העתיד.
‏נכון, קיימים מחקרים המנסים להזים את עיקרון הקשר בין האדם לבין סביבתו. רוב המחקרים הללו הם "מטעם": מטעם בתי החרושת לתרופות, יצרני משקאות קלים, קפה, סיגריות ועוד. תעשיית המזון עושה שימוש נרחב ברעיון "הבריאה", מאחר והאדם נברא בצלמו וברמותו של בורא עולם, הוא, האדם, נמצא מעל הטבע, לכן אין הוא כפוף בהכרח לחוקיו. מכאן משתמע שלא חייבים לאכול מזון טבעי. העיקר שיהיה טעים.
‏אז בואו נלמד דבר פשוט. האדם נוצר בטבע, מזונו היה תמיד מן הטבע, וכל ניסיון להשתלט על הטבע במקום להשתלב בו, נידון לכישלון בריאותי. ומה יש לו לאדם חוץ מהבריאות שאין לו? אי אפשר להישאר אדישים נוכח ההידרדרות הכללית בבריאות האוכלוסייה, בעיקר נוכח הארכת תוחלת החיים. הדילמה של דורנו היא איך ליהנות גם בגיל מתקדם. התשובה הבלעדית היא: להיות קצת יותר בריאים.
‏גם אני מתנגד לפולחן הדיאטות הרצחניות. אופנת הרזון גרמה לנו נזק רב, והלוואי ותחזור תחושת היופי שבאשה המלאה (ע"ע ציורי רובנס). מצד שני, לא רצוי להאליל את השמנת היתר, זו מזיקה ללב, ללחץ הדם, לרמת הסוכר ועוד.
‏חבל שמיברג לא אוהב ללכת לישון מוקדם כפי שהוא אוהב לאכול, אחרת היה מטיף לחזרה לשינה הטובה של לפני עידן הטלוויזיה. כמה שהייתי אז תומך בדעתו... הנזק שבעייפות מחוסר שינה יעסיק אותנו עוד רבות בעשור הבא, מה גם שאכילת-יתר היא תוצאה של עייפות מצטברת.
‏יפה עשה מיברג שאיזכר את האיידס, שגם בו נעסוק רבות בעשור הבא, בהקשר לאכילה. חבל שמסקנותיו מוטעות. במקום אכול ושתה כי מחר ממילא נמות, כדאי לזכור כי מין ומזון הם אינסטינקטים בסיסיים, החייבים להיות מרוסנים, כדי שאנחנו נהיה מחוסנים. כבר התבשרנו על הקשר הישיר בין העישון והסיכון להידבק באיידס. אני מעריך שעוד יתגלה כי קיים קשר כזה לשתיית קפה, ולאכילת "ג'אנק פוד". כל מה שמוריד את חיסונו הטבעי של האורגניזם, תורם במישרין לכשל חיסוני.
‏אסור לשכוח כי החברה היא אמנם מודרנית, אבל הגוף נשאר פרימיטיבי, חוקי החברה אינם חלים עליו. חוקי הטבע, כן. לכן רק הבנה מעמיקה לצרכיו האמיתיים של גופנו יכולה לגשר על הפער בין פיתויי היומיום לבין הדרישות הפיזיולוגיות של מאה אלף מיליארד תאי הגוף. 
 
פורסם ב-'חדשות', ינואר 1993
 
 
 
 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים