צרו קשר
היטלר לא היה צמחוני


לא פעם אני נתקל בניגוח הצמחונות באמצעות היטלר (שהיה צמחוני, כביכול).
אז בואו נעשה סדר אחת ולתמיד בעניין היטלר והצמחונות.
ישנן מספיק הוכחות לכך שהיטלר לא היה באמת צמחוני.
והרי רק מבחר מהן:
הסופר רוברט פיין (שכתב את הביוגרפיה 'חייו ומותו של אדולף היטלר') טוען שכל הזיקה של היטלר לצמחונות נבעה בסך הכל מרצונו לדמות לאלילו ריכארד וגנר (הקומפזיטור הגרמני בן המאה ה-19) שחשב שהצמחונות תהיה טובה לעם הגרמני. פיין מציין בספרו כי התועמלן הנאצי גבלס הוא שלקח את "הקטע הצמחוני של היטלר" וניפח אותו מעבר לכל פרופורציה, כי סבר שזה יאיר את הנאצים באור הומאני. אבל לאמיתו של דבר היטלר, שלא סבל אמנם דגים, אהב מאוד נקניקיות באוואריות וביצי דגים (קוויאר).
במאמר 'בבית עם היטלר' שפורסם ב-30 במאי 1937 (וצוטט בניו יורק טיימס ב-14 באפריל 1996) נאמר, כי תפריטו של היטלר באותה התקופה כלל "מרק, ביצים, ירקות ומים מינראליים; ולעיתים גם פרוסת חזיר (Ham) וקוויאר".
טרודל ג'אנג, שהייתה מזכירתו של היטלר בשנת 1942 מספרת, כי היטלר באמת ביקש שלא לאכול בשר (חיקוי לווגנר, כאמור) אבל הטבחית האוסטרית שלו, גב' קרומל, הוסיפה מדי פעם למרק הירקות שלו גם כמה כפות של מרק עוף, כי סברה שזה חשוב לבריאותו. ועוד מסופר כי גב' מרלן פון אקסנר, שהפכה בשנת 1943 לדיאטטיקנית של היטלר, הוסיפה (שלא בידיעתו) רוטב עצמות למרק שלו, משום שסלדה מרעיון הצמחונות.
ודבר אחרון (ויש עוד כאמור רבים): ההוכחה לכך שהיטלר לא באמת היה בעל תודעה צמחונית מודגשת בעובדה, כי אגודת-הצמחונים הגרמנית (Vegetarier-Bund Deutschlands) נסגרה בפקודתו כבר בשנת 1936 (האגודה, אגב, חזרה לתפקד רק אחרי תבוסת הנאצים בשנת 1945).
אז אנא מכם - די עם סיפורי היטלר והצמחונות.

פורסם בפורום אורגני, ynet, יולי 2011

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים