צרו קשר
סיפורו של הצ’י המגן

הרצאה בסימפוזיון הבינלאומי השלישי לרפואה סינית, מכללת רידמן

ינואר 2008

הצ'י המגן - עד כמה עוד יוכל להגן מול עולם שהפך לעוין:
על תפקוד מערכת החיסון בראי הרפואה הסינית


יש סביבה ללא חיים, אבל אין חיים ללא סביבה. הסביבה אינה זקוקה לחיים כדי להתקיים, אבל החיים זקוקים לסביבה כדי לשרוד. פגיעה בחיים אינה בהכרח פגיעה בסביבה, אבל פגיעה בסביבה היא בהכרח פגיעה בחיים.

אחד מתנאי הקיום הבסיסיים ביותר של בעלי החיים בסביבתם, הוא הצורך למצוא בה סדר, שיטה ועקביות. ללא שלושה מרכיבים אלה ייפגם תפקודם ויתעורר ספק בהמשך קיומם. והנה, בדורות האחרונים, אנחנו עדים לתופעה שהאדם מפר את הסדר הסביבתי בשיטתיות ובעקביות. 

על יחסי הגומלין בין האדם לבין סביבתו עמדה הרפואה הסינית עוד בראשית דרכה. כבר בתשובה לשאלתו הראשונה של הקיסר הצהוב הודגש, כי לשם יצירת בריאותו חייב האדם לתת את הדעת על חשיבות החיים ההרמוניים עם הטבע.
חלפו עברו אלפי שנים, חוקי הטבע לא השתנו וכמותם אף עקרונות תיפקודו של גוף האדם; אך יכולת ההמצאה של האדם שינתה לחלוטין את פני הסביבה. 
לאחר ההקדמה הזו תרשה לי, כמי ששוקד ימים ולילות על הישרדותך בסביבה, לפנות אליך ישירות ולהחליף אתך כמה מילים: 
שלום, אני הוא הצ'י המגן שלך. שמי בסינית הוא וֵוייצ'י Wei qi ואני מזוהה לעתים עם מערכת החיסון שלך. תפקידי, כתווך בינך לבין העולם הסובב אותך, מורכב משני חלקים עיקריים: להגן עליך מהגירויים הסביבתיים השליליים ולחבר אותך לגירויים הסביבתיים החיוביים. ההוכחה שדי הצלחתי בתפקידי היא עובדת הישרדותו של בן האנוש במשך מיליוני שנים. 
אלא מאי? אתם, בחברתכם, אימצתם לפני מספר אלפי שנים, את השקפת העולם הגורסת שנבראתם בצלמו ובדמותו של אלוהים, והתחלתם להתייחס אל הסביבה כאל תפאורה במקום כאל שותפה לדרך. והתוצאה לא איחרה לבוא: הפגיעה בטבע התבררה כאנושה כל כך, שכיום אין תשובה פשוטה לשאלה, האם וכיצד אפשר יהיה לשרוד בסביבה כה פגועה. 
בעבר הרחוק, עיסוקיי ההגנתיים מפני הסביבה היו להגן עליך מפני פתוגנים חיצוניים טבעיים – חום, קור, רוח וכו'. אבל מאז שהאדם עבר מהתאמה פסיבית לסביבתו, להתאמה אקטיבית של הסביבה לצרכיו, נוספו פתוגנים מעשה ידיו להתפאר שפשוט מפריעים לי בעבודתי: חור באוזון, נפולת רדיו-אקטיבית, זיהום אוויר, כלור במים, חומרי הדברה בירקות ובפירות, הורמונים בבשר, חומרים כימיים במזון המוכן ועוד. כן, גם השדה האלקטרומגנטי של המחשב וקרינת הטלפון הנייד החודרים אותי ללא רחם. 
כל פעולותיי, כצ'י המגן שלך, נועדו למטרה אחת: לאפשר לך להשלים – בבריאות טובה – את תוחלת החיים המזומנת לך ע"י אנרגיית התורשה שלך.
יחסיי עם הג'ינג מושתתים על הדדיות: הוא מתַגבר אותי, באמצעות הכליות, ואני מתַחזק אותו באמצעות הריאות – אֵם הכליות. הקשר המשפחתי הזה מקורו כבר עם היווצרותי אצל הטחול – האמא של הריאות והסבתא של הכליות. 
החמ"ל שלי נמצא בכפות הידיים והרגליים שלך. שם מתרחשת החלפת המשמרות בין האפיקים השייכים לאותו תהליך. 
אני מקושר דרך קבע לשלושת הפיקודים: מגויס בפיקוד מרכז – במחמם האמצעי – הטחול; אספקה נדחפת אלי מפיקוד דרום – המחמם התחתון – הכליות; והפריסה בשטח מתבצעת על ידי פיקוד צפון – המחמם העליון – הריאות. 
לא במקרה אני נוהג להתבטא במונחים צבאיים. כל הווייתי היא צבאית, כיאה לצ'י המגן. באנגלית מכנים אותי Protective qi וגם Defensive qi. הכינוי הראשון מתייחס ליכולת ההגנה הפסיבית שלי והשני – להגנה האקטיבית.
ההגנה הפסיבית מודגמת בעזרת תמיכתי בעור בתפקידו כשומר הגוף מפגיעות מכאניות, מחדירת חיידקים, מטמפרטורה קיצונית ומהשפעות כימיות שונות. ההגנה האקטיבית באה לידי בשיתוף הפעולה שלי עם ה-Killer cells ושאר הלימפוציטים, הסורקים דרך קבע את מחזור הדם שלך בחיפוש אחר פולשים. 
הקשר שלי עם הריאות מוכחת, בין היתר, בפורמולה הידועה Yu Ping Feng San, שעוזרת מאוד לצ'י המגן. הצמח הראשי הוא ה-Huang qi, אסטרגולוס, בעל השפעה ידועה על דרכי הנשימה. 
אגב, היה נחמד אם תפקידי כצ'י המגן היה מתחיל ונגמר במישור גופך. מסתבר שהווייצ'י בטבע מורכב הרבה יותר ממה שאתה חושב. כל מערכת "חיה ונושמת" בטבע זקוקה לצ'י מגן כדי לשרוד. 
יחידת החיים הבסיסית בטבע, היא התא וגם לו יש צ'י מגן, ששמו מיקרו-וייצ'י. הוא האחראי על הישרדותו של התא. 
וישנו גם מה שמכונה מַקרו-וייצ'י – הצ'י המגן על קבוצה הומוגנית בטבע: נחיל הדבורים, תל הנמלים, משפחה, קהילה ועם. כל הקבוצות הנ"ל חוברות יחדיו כדי ליצור את הצ'י הפלָנֶטי, המכונה סולָר-וייצ'י.
אחד המוטיבים בכל צ'יֵי המגן הללו הוא ההקרבה. תמצא אותה בתוככי התא, בתהליך האוטופגיה, המתרחש ברגעי משבר – הרעבה, הדבקה ע"י פתוגנים ועוד – ובו איברונים וחלבונים שונים בתוך התא מקריבים את עצמם לטובת הישרדותו של התא. 
את מוטיב ההקרבה תמצא גם בגופך, במחזור הדם שלך: נויטרופילים מקריבים את עצמם על מזבח בליעת פתוגנים חיצוניים, ובעקבות מותם נוצרת המוגלה הידועה. 
במישור המַקרו-וייצ'י באה ההקרבה לידי ביטוי בהקרבת הדבורים את עצמן על הגנת הכוורת, שהרי כל עקיצה פירושה מוות לדבורה. גם מותם של חיילים בשדה הקרב, לשם הגנת המולדת, נכלל בקטגוריה זו.
במישור הפלָנֶטי אפשר להבחין בתופעה של צמחים ובעלי חיים, ההופכים לתקרובת האחד לשני, בחייהם ובמותם, במסגרת שרשרת המזון בטבע. 


פורסם ב-reidman, פברואר 2008
 

מבחר מאמרים מאת ד"ר רון     ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון
 

 
 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים