צרו קשר
הקדמה לספר של שרה בראון
ספר הבישול הצמחוני, מאת שרה בראון, הוצ' כנרת 1988

כששאלו חכם סיני אחד ״מי חשוב יותר, השמש או הירח?״ הוא ענה בקריצה: ״הירח כמובן. הוא הרי מאיר באפלה!״
כידוע, השמש סובבה את כדור הארץ, עד שקמו מספר אנשים בעלי דעה חריגה וטענו שאנחנו הם אלה המסתובבים. ריח בשר חרוך עלה מהם כדי שיודו בטעותם.
כיום, הצמחונים הם יוצאי הדופן, השיפודים הם המסתובבים וריח בשר צלוי עולה מהם. אוכלי הבשר הם עדיין הרוב!
ספר זה הוא בבחינת הירח המאיר להם.
כי זאת עלינו לדעת: האדם אינו אוכל בשר מטבעו. מבנה השיניים שלנו, אורך המעיים והקושי בעיכול בשר לא-מבושל הם רק חלק מההוכחות לכך.
לעתים נשמעת הטענה כאילו אנחנו זקוקים למזון מן החי. כלומר, לבנות את גופנו מחלבון שהפרה אכלה מן הצומח. לדעתי, הדבר דומה לבניית בית חדש מבלוקים משומשים.
את כל מרכיבי התזונה הדרושים לנו ניתן לקבל מעולם הצומח, למעט אותם אלה שאנו מייצרים בגופנו.
בחברה המודרנית התחלנו לייצר, במפעלים ובמעבדות, גם מזונות שאינם בטבע. ליטשנו אורז, זיקקנו סוכר, הילבנו את הקמח והוספנו צבעי מאכל; המצאנו משקאות על טהרת הכימיה ושימרנו מזון בחומרים רעילים.
לא חלף זמן רב והדבר פעל כבומרנג והביא את הנזק שבתזונה העכשווית: מחלות כרוניות בתפוצה שלא ידענו כמותה, קורסים אינסופיים להרזיה ופרנסה לרופאים.
נדרש מאיתנו, מסתבר, להשתלב בטבע ולא רק להשתלט עליו.
בעבודתי כרופא טבעוני, אני נוכח שוב ושוב שכאשר מפסיקים לאכול פת-זבל (junk food) ועוברים למזון טבעי, חל שיפור משמעותי בבריאות תוך זמן קצר.
החולים המגיעים לרפואה החלופית הם, בדרך כלל, המתייאשים מהתרופות. אלה שנוכחו שהריפוי לא בהישג יד ולעתים אף חוו על בשרם את תופעות הלוואי. הם לא מחפשים את האידיאולוגיה שבצמחונות, אלא דרך לפתרון בעייתם הרפואית.
אנשים שסבלו שנים רבות מאולקוס או ממיגרנה, מיתר לחץ-דם או מאסתמה, והרשימה עוד ארוכה – גילו את יכולתם להבריא כשתפריטם הפך בריא.
בספר זה תמצאו מתכונים צמחוניים מחומרים בעלי ערך ביולוגי גבוה יותר מאשר באכילה הקונבנציונאלית: אורז מלא, קטניות מונבטות, טופו, אצות-ים ועוד.
למרות שאת שלב הצמחונות (תפריט הכולל ביצים ומוצרי חלב) עברתי לפני שנים רבות (כיום אני טבעוני), אני רואה בה שלב חשוב מאוד בדרך התזונה הבריאה.
 
כעת אתם בוודאי כבר רעבים...
 
אז שיהיה לכם בתיאבון,
והרבה בריאות!
שלכם,  דר' רון
 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים