צרו קשר
השעון הביולוגי

ההכרה בקיומו של שעון ביולוגי בגוף וההסבר לו הם חדשים יחסית בתרבות המערבית. ברפואה הסינית הנושא הזה הוא רב שנים ומרכזי. 
הרצון ללכת לישון מאוחר מושרש עמוק בתת-ההכרה שלנו, ודרושה מידה רבה של הבנה כדי לשנות את הרגלי השינה. אפילו העובדה ששלחו אותנו, כילדים, לישון בנפרד מההורים, יצרה אצלנו תחושה שלילית בקשר לשינה. יכולתו של האדם ליצור אור (בעבר עם נרות, כיום עם נורות), נתנה לו תחושה של נצחון 'בני-אור' על 'בני חושך'. 
במערב החלו לעסוק ברצינות בנושא השעון הביולוגי רק לאחר גילוי ההורמון 'מלטונין', המכונה 'הורמון החושך', על ידי ד"ר אהרון לרנר ב-1956. ברפואה הסינית הגדירו את השעון הביולוגי כבר לפי אלפי שנים.
הסינים מצאו כי לכל אחד מ-12 אפיקי האנרגיה הראשיים בגוף, ישנן שעתיים ביממה שבהן הוא בשיא תיפקודו, ושעתיים בהן הוא "טוען את מצברו". זו הסיבה שעירנות בשעות הלילה המאוחרות מפריעות לאירגון האנרגיה לה אנו זקוקים למחרת. זה מקור 'תסמונת העייפות הכרונית' – מחלת היאפים הנודעת. גם את ריבוי תאונות הדרכים אפשר להסביר בהקשר זה.
לשעון הביולוגי יש משמעות רבה בטיפול הסיני: מתחשבים בו רבות בבחירת נקודות הדיקור. גם בטיפול תרופתי, אגב, נמצא כי חומר הניתן לגוף משפיע באורח שונה, וזאת בהתאם לשעה שבה ניתן ('כרונותרפיה'). דוגמא לקשר בין איברי הגוף לשעון הביולוגי היא התקפות האסתמה השכיחות יותר לפנות בוקר (כמו גם בסתיו, בהקשר של עונות השנה). אני מניח שהמדע יעסוק עוד רבות בנושא הבנת הגוף על פי השעון הביולוגי ('כרונוביולוגיה').
כאשר ילדים (עד גיל ההתבגרות) לא הולכים לישון עד תשע בערב, "אנרגיית הטחול" (האחראית, על פי הסינים, על השרירים והמתחילה אז את טעינתה) תחלש, ומגוון שלם של בעיות עלולות להתעורר: עקמת למשל (כן, שרירי הגב הקטנים אך היעילים, הם אלה העוזרים להחזיק את חוליות הגב במקומן).
אצל ילדים שהולכים לישון מאוחר קיימת גם ירידה בריכוז ועלייה בהתנהגות מפריעה. ואסור לנו לשכוח כי הורמוני הגדילה, החשובים כל כך להתפתחותם, פעילים בייחוד בלילה בזמן השינה. כפי שאצל הדובים בטבע המחזור הוא שנתי והם ישנים בחורף, אצלנו המחזור הוא יומי ואנחנו אמורים לישון בלילה. וכפי שדובים בעיקרון לא אוכלים בחורף, כך אנחנו לא אמורים לאכול בלילה. החל משעה תשע בערב למשל, אותה "אנרגיית הטחול" (שאחראית גם על נושא המזון בגופנו) אינה פנויה לעסוק באוכל. אכילה מאוחרת על כן, היא מרשם בדוק לחוסר בריאות ולהשמנה.

פורסם ב-nrg, דצמבר 2005

תוספת מאוחרת: פרס נובל לרפואה לשנת 2017 הוענק לשלושה מדענים אמריקניים החוקרים את מנגנון השעון הביולוגי.
אז בהחלט אפשר לברך על המודעות המתפתחת - גם במערב - לחשיבות השעון הביולוגי.

      מבחר מאמרים מאת ד"ר רון
     ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון

 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים