צרו קשר
והעיקר לא לפחד כלל

מאת בתיה טל

 אצל ד"ר גדעון רון בבית, במושב אמירים, הולכים לישון מוקדם. לילדים ברור שאף אחד לא יעיר אותם בבוקר. אם יאחרו את ההסעה לביה"ס, זו תהיה בעיה שלהם. מי שחושב שמדובר בהתאכזרות, צריך לבוא לשם ולראות אותם בשעה 6.00 בבוקר ערניים ומלאי מרץ. הם לא חושבים שהפסידו משהו, להיפך, הרוויחו מנוחה, ארוחת בוקר ואת תוכנית הטלוויזיה מאתמול שהוקלטה בווידיאו. משפחה יוצאת דופן בנוף הישראלי.
 
ד"ר גדעון רון מומחה לרפואת המחטים הסינית, מתייחס לעניין החרדה והמתח הנפשי. בימים טרופים אלה של צפירות וטילים, קיבלה החרדה מעין לגיטימציה. מי שחרד זה בסדר והוא כבר אינו נחשב ליוצא דופן. צרת רבים חצי נחמה וכו'. למעשה, טוען ד״ר רון, יש הבדל משמעותי בין חרדה לפחד, מי שפוחד הוא בריא בנפשו מפני שבזמן מלחמה נורמלי לפחד, אבל לחרדה יש תכונה שהיא מתגברת עם הזמן ותופסת תאוצה כמו כדור שלג. לבסוף קשה מאוד להשתלט עליה.
ד״ר רון מביא בשורה לאותם החרדים. ניתן לדבריו לעזור לסובלים מחרדה להתרפא וללא תרופות, ולהחזיר אותם לתפקוד ולאיזון מלאים. חרדה הוא טוען עלולה להתפתח יותר אצל אנשים עייפים ומתוחים, כאלה הישנים מעט מדי בלילה. למי ששכח הוא רוצה להזכיר, שהאדם הוא חלק בלתי נפרד מן הטבע ומה שנכון בטבע נכון גם לגבי האדם. ובטבע, בעלי חיים עם ראיה כשלנו, ישנים בלילה.
הבריאות היא סגולת הגוף מטבע בריאתו. כפי שצמח צומח תמיד כלפי מעלה והשמש תזרח בבוקר ותשקע בערב. גוף האדם מסוגל לרפא את עצמו אם הוא יישמע לכללים של הטבע ולא יתנגד להם. מחרדה ניתן להבריא רק אם מסלקים מן הדרך אלמנטים שמפריעים למערכת העצבים. הדבר הראשון הוא כמובן לסלק את איום הסקאדים, וזה שאחריו הוא עניין השינה.
 
למה דווקא השינה?
״כפי שהאוכל הוא מזון כך השינה היא מזון למוח. המוח אינו יכול לתפקד ללא שינה. במשך מיליוני שנים חי האדם במערות ללא חשמל. גם את האש גילה רק לפני כמה עשרות אלפי שנים. הראייה שלו היא ראיית יום. בלילה לא היתה לו ברירה אלא לשכב לישון מיד עם רדת החשיכה. כך התרגל גופו לנוח ולהטעין את ״המצבר״ במשך שעות רבות עד הנץ החמה.
השמש היא למעשה השעון הקדום ביותר שעל פיו נקבע לוח הזמנים של העבר. השמש העולה מפעילה את החיים, השמש השוקעת משקיטה אותם לשם מנוחה. הנסיון הראה, כי לזמני השינה השונים ישנן השפעות שונות וכבר בזמנים הקדומים קבעו את העובדה שהשינה המוקדמת היא השינה הבריאה והאיכותית ביותר. מאז שחוברנו לזרם החשמל וזכינו לחיות בדור של מכוניות שנוסעות גם בלילה ושל טלוויזיה ורדיו, החלו להשתנות הרגלי החיים שלנו. אבל מסתבר שלא ניתן להסתגל בדור אחד או שניים לשינויים משמעותיים בטבע האדם. יעברו אלפי שנים בוודאי, עד שהמוח יסתגל לשעות שינה קצרות יותר. אם נשווה את גופנו למכונית – הליכה לישון מאוחר כמוה כהשארת אורות דולקים כאשר המנוע דומם. ברגע ש״המצבר״ מתרוקן, אפילו נרצה, קשה מאד להרדם. כל אחד מכיר את משבר העייפות בלילה, שלאחריו מרגישים עירנות מחודשת. העירנות הזאת היא עירנות על חשבון מערכת העצבים שנשחקת.
ידוע שבלי מזון יכול הגוף להחזיק מעמד במשך שבועות, אבל ללא שינה נשברים אחרי יומיים. אסירים ושבויים נשברים גם הם ללא שינה, הרבה יותר מהר מאשר ללא מזון״.
 
האם כתוצאה מחוסר שינה נפגעים איברים נוספים?
״תפקוד כל האיברים נפגע. שעה לפני חצות עד שעה אחרי חצות נמצא למשל הלב בשיא חולשתו. אם לא ישנים בשעות אלה הוא אינו מקבל את האנרגיות שלו. אחת הסיבות להתקפי לב – חוסר שינה. אם במאה העשרים מדברים על כולסטרול, שומנים בדם וכו', במאה העשרים ואחת ידברו על השינה״.
מאוד חשוב להקשיב לנושא העייפות, מציין ד״ר רון. העייפות היא השיחה האינטימית ביותר של הגוף עם בעל הבית. כמות החמצן יורדת, הטמפ׳ יורדת, חילוף החומרים נחלש, בעל החיים מקשיב לגופו והולך לישון, אבל לאדם יש עוד הרבה דברים לעשות. גוף שאין מקשיבים לו ״כועס״ ויוצר סימפטומים כמו חרדה, עצבנות, ירידה בכושר הריכוז ובכושר הלמידה ועוד. מחקרים הוכיחו, שסטודנטים שלמדו מוקדם בבוקר, הצליחו יותר מאשר אלה שלמדו אל תוך הלילה.
 
מה יש לך לאמר על כך שתוחלת החיים בכל זאת נמצאת בעלייה?
״אנחנו היום חולים יותר מאי פעם ועצבניים יותר. גם תוחלת החיים תרד בדור הבא. מספרים לנו כל הזמן שתוחלת החיים בעלייה ולמעשה מדברים על הקשישים ולא על הדור הצעיר. כל הקשישים שחיים היום, חיו בעבר ללא מכוניות, ללא טלוויזיה, ללא מזון תעשייתי ומרוסס וללא אנטיביוטיקה ותרופות כימיות. חוץ מזה החלשים מתו ורק החזקים שרדו. בעוד 30 שנה, כאשר תוחלת החיים תרד בצורה משמעותית, יבינו שהרפואה פארה את עצמה על חשבון אנשים שלא צרכו תרופות בצעירותם, אכלו מזון טבעי בלבד, עבדו עבודה גופנית והלכו לישון מוקדם״!
 
איך רואים הסינים את הבריאות?
"כבר לפני אלפי שנים גילו הסינים שקיימת זרימה של כוח חיים בגוף החי והצומח. מדובר בתהליכים פנימיים בלתי נראים שמחזיקים את הגוף והצמח בחיים ודואגים גם להמשכיות ולריפוי. לכוח החיים הם קראו צ'י. את הצ׳י אנחנו מקבלים בעזרת הנשימה ודרך המזון. ככל שהמזון קרוב יותר לצורתו הטבעית כך הוא עשיר יותר בצ׳י.
בסין נוהגים אנשים להגיע בריאים, פעם בעונה, לרופא כדי לקבל הדרכה וטיפול. מדובר במעין טיפול 10,000. מונעים את הבעיות כדי שאחר-כך לא יצטרכו לפתור אותן. היה נהוג לשלם לרופא כל זמן שבריאים מפני שמחלה היא בעצם כישלון של הרופא."
 
איך ניתן לרפא מתח וחרדה?
"על פי הרפואה הסינית, חרדה מקורה בחוסר איזון של האנרגיות שמקורן בכליות. על-ידי דיקור במחטים יוצרים אנרגיה תקינה לכיוון הכליות. וכמובן, אם משפרים את התזונה, הרגלי השינה ומודעים יותר לאורח החיים – זה הכיוון הנכון. אם מוסיפים לזה פעילות גופנית באוויר החופשי, יש סיכוי רב לריפוי החרדה."
 
אנשים מתוחים וחרדים צורכים כדורי הרגעה. גם זה פתרון למי שאינו מעוניין לשנות מאומה בהרגלי החיים. מדכאים את החרדה בעזרת חומרים כימיים ומרגישים לכמה שעות הקלה עד הכדור הבא. הבעיה היחידה של כדורי ההרגעה, שאחר-כך כבר אי אפשר להרגע בלעדיהם. להיגמל מהם קשה כפי שקשה להגמל מכל סם.
דודתי פסיה שגרה בטבעון טוענת, שבמלחמת השחרור כאשר פצצות נפלו בכל הארץ אנשים לא חשו חרדה כפי שחשים היום. חרדה היא תוצאה של פינוק, של עודף תקשורת ודיווחים ברדיו ובטלוויזיה ושל חוסר הסתפקות במועט.
"אנשים צריכים ליהנות ולהסתפק במה שיש להם ולהפסיק לדאוג כל הזמן מפני שהדאגה מקצרת את החיים״.
הפתרון לקחת את בן הזוג וללכת לישון מוקדם.

כל העמק והגליל, מרץ 1991
  

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים