צרו קשר
חושו אחים חושו

חושים הם הקשר הבלעדי שיש לאדם עם סביבתו. בעזרתם אנו קולטים אל העולם ומתייחסים אליו; נהנים ממנו ונזהרים מפניו. חושים בריאים ומחודדים, על כן, הם הכרח לקיומינו. כל האמור לעיל, נכון לאנציקלופדיה לבריאות האדם. המציאות בשטח – שונה לצערי, לחלוטין.
 
בתחילה, הקהו את חוש הטעם של בני הנוער עם ג'אנק פוד מגרה תיאבון. אחר כך פגעו קשות בחוש השמיעה שלהם עם הדציבלים של הדיסקוטק. לא הספיקו להתאושש מזה וכבר טשטשו להם את הראייה עם קרינת המחשב וריצוד הווידיאו-קליפים בטלוויזיה. לאחר מכן, התפנתה החברה המודרנית "לטפל" בחוש הריח של ילדינו: מדפי החנויות החלו להתמלא במחקרים מדיפים ריחות מלאכותיים. מכאן ועד להרחת נוזל הטיפקס על ידי הילדים, הייתה כידוע הדרך קצרה.
זה כנראה לא עשה רושם על אף אחד. לאחרונה התבשרנו על ניסיון להשפיע על הקונים הצעירים באמצעות הכנסת "כדורי ריח" לחנויות הבגדים. גם כרטיסי קולנוע רוויי ניחוח כבר נמכרים. נשמעות גם המלצות לתלמידים ללמוד תוך כדי הרחת חומרים שונים, בתקווה לשיפור הזיכרון בעת המבחן.
הרשו לי להצטרף למזהירים מפני הנזק שייגרם למערכת העצבים המרכזית של המריחים הצעירים. אותם חומרים נדיפים המגרים את קולטני הריח שבאף ונספגים בסופו של דבר בגוף, הם רעילים ומסוכנים ויש כאלה אף הממכרים.
אין עדיין תקנים מספקים לנושא זה וגם לכשיהיו, הם יזכירו את אלה שהתייחסו בזמנו לציקלמאט או למונוסודיום גלוטומאט. ככה זה במקומותינו: נותנים אישור בבדיקה שטחית וקיצרת טווח ומתעוררים רק לאחר שנים של גרימת נזק.
בכל מקרה, מומלץ להשתמש בשכל הישר: כל חומרי הטעם, הריח והצבע המלאכותיים מוכנסים לגופנו בצורה ובריכוז שאינם קיימים במזון מן הטבע, ועל כן הם מזיקים.
ולכן – על טעם ועל ריח יש להתווכח!
 
פורסם ב-קו למושב, מאי 1993
 
 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים