צרו קשר
כבר לא כל כך לא קונבנציונלי
מאת עינב שקד
 
בימים אלה פותחת אוניברסיטת חיפה את שעריה בפני הרפואה הלא-קונבנציונלית, במגמה לריפוי טבעי. האם הממסד האקדמי מכיר סוף סוף בערכן המדעי של תורות הריפוי הטבעי ?
ד"ר גדעון רון ממושב אמירים, המקים והמארגן, מסביר לנו כל מה שרצינו לדעת והעזנו לשאול
מי לא מכיר את התופעה, שככל שעולים גבוה יותר, רואים רחוק יותר? זו כנראה הסיבה, מדוע בנו את אוניברסיטת חיפה לגבוה. הבניין המזדקר מעל קו הרקיע של הכרמל, נראה למרחוק, ובימים אלו, מתברר, גם רואה למרחוק.
שנים רבות הייתה הרפואה הלא-קונבנציונלית בת חורגת בחברה המערבית. היא הפכה למקובלת בשטח, אך הייתה כלא-הייתה במסדרונות הממסד. גם כאשר הוקמה בלחץ ציבורי ועדה בינמשרדית אשר הגישה את מסקנותיה תוך המלצה למסד את שיטות הריפוי הטבעי, לא היה לכך, מסתבר, כל המשך.
והנה, אוניברסיטת חיפה, ביחידה ללימודי חוץ, הינה הראשונה מבין האוניברסיטאות בישראל, הפותחת את שעריה לרפואה האלטרנטיבית.
בסוף השנה שעברה פנה גבי מלכה, ראש היחידה, לד"ר גדעון רון ממושב אמירים, בבקשה שיארגן הקמת מגמה לריפוי טבעי, בה יהיו המורים רופאים, וגם מומחים שאינם רופאים, והתלמידים יהיו כל מי שחפץ לעסוק ברפואה חלופית.
מאחר וצוות 'קו למושב' רק מחפש סיבות לעלות בשבת יפה צפונה, ארזנו את חפצינו והיצפנו לאמירים. את ד"ר גדעון רון פגשנו, כיאה לט"ו בשבט, ליד עץ השקד הפורח בגנו.
 
גדעון , למה אתה, למה חיפה ולמה עכשיו? "למה אני? אולי משום שכבר לפני 16 שנה הרציתי באוניברסיטה זו לרופאים ולפסיכולוגים במסגרת הקורס "דרכי ריפוי לא קונבנציונליות". למה חיפה? אולי משום שהשימוש בצמחי מרפא החל בארץ על ידי האדם הקדמון שחי במערות בהר הכרמל ולא בפקולטה לרפואה בהר הצופים... כלומר, אולי לחיפה יש זיקה כלשהי לרפואה העממית...
"וברצינות - אוניברסיטת חיפה היא האוניברסיטה היחידה בארץ שאין בה עדיין בית ספר לרפואה. לכן יש שם כנראה פחות התנגדות לרפואה הלא קונבנציונלית. נוסף לכך, התברר כי ההתעניינות בקרב תושבי הצפון בריפוי טבעי, ובייחוד בין בני ההתיישבות העובדת, היא גדולה מאוד ורבים המדרימים תל-אביבה כדי ללמוד שיטות ריפוי אלה.
"למה עכשיו? כי אם לא עכשיו, אימתי? בחו"ל כבר לומדים ועוסקים ברפואה לא קונבנציונלית באופן נרחב הרבה יותר מאשר בארץ. בלונדון למשל, קיים כבר שנים רבות בית חולים הומיאופתי, ובארה"ב, רופאים לומדים אוסטיאופתיה".
 
אולי תסביר לקוראים את שיטות הרפואה האלטרנטיבית שאתה מזכיר? 
"ראשית, אני מציע להפסיק להשתמש בביטוי 'רפואה אלטרנטיבית'. הרפואה הזו איננה אלטרנטיבית. אין כל כוונה ששיטה אחת תבוא במקום שיטה אחרת. הרפואה המערבית מצליחה מאוד במקרי חירום ולכן חשוב שתישאר כרפואת חירום. במחלות לעומת זאת, לא נרשמה הצלחה רבה לתרופות הכימיות, לכן אפשר ורצוי להשתמש בשיטות הריפוי הטבעי.
"בקשר למקצועות אותם נלמד במסגרת המגמה לריפוי טבעי, אזכיר כמה: רפלקסולוגיה (הקורס הראשון עומד להיפתח כבר בחודש הבא), שהיא שיטת ריפוי בעזרת לחיצות עדינות בכף-הרגל. הומיאופתיה – שיטת ריפוי בתרופות מן הטבע, במינון זעיר במיוחד. אוסטיאופתיה – ארגון עמוד השדרה על ידי הגמשת מפרקים והחזרת חוליות למקומן, טיפול יעיל מאוד במקרים של כאבי-גב. נטורולוגיה – רפואה טבעונית, שהיא שיטות מגוונות של ריפוי ללא תרופות. טיפול ברפואה הסינית.
'כדאי לציין, כי לימודי חובה בכל מגמה יכללו גם תזונה, נשימה, יציבה, פילוסופיה של הבריאות ועוד".
 
יש כבר בארץ מספר בתי ספר לרפואה משלימה. האם אתם לא חוששים מאינפלציה של מרפאים אלטרנטיביים? 
"נכון שלגבי ארץ כל כך קטנה כשלנו, אנחנו לעתים מגזימים. כל דבר שמצליח, כולם קופצים על העגלה. מי שמקורב לחקלאות, מכיר היטב את התופעה. במקרה של סטודנטים לריפוי טבעי, נקווה כי המבחר הרב יאפשר לטובים לצמוח וליצור נורמה שתשפיע על השאר. חולים הרי לא חסר, וכמה שיותר אנשים יעסקו בריפוי טבעי, כך גם לדעתי, יפנו יותר חולים לטיפול שכזה".
 
בזמנו דווח, כי ראשי הקולג'ים והמכללות לריפוי טבעי בארץ לא חיים בשלום האחד עם השני. איך אתה צופה את השתלבות המגמה באוניברסיטת חיפה במסגרת הסכסוכים הארצית?
"פעם חשבנו שהלגיטימציה הממסדית חשובה להפצת רעיון הריפוי הטבעי. כיום, אנחנו לא בטוחים בכך. מידת האמון שרוכש האזרח למערכות השלטון הולכת לצערי, ופוחתת. השמרנות של משרד הבריאות, שמתעקש שלא להכיר בריפוי הטבעי, תהיה בסופו של דבר בעוכרי הממסד. אנשים מתחילים לשאול שאלות: אם יש יותר ממאה סיבות למחלות, מדוע שתהיה רק שיטת ריפוי אחת? והכוונה לשיטה הכימית תרופתית, שהיא הבלעדית בקופות החולים.
"התפתחות הרפואה התרופתית מזכירה לי את הסיפור על גשר הנחל שליד חלם. פעם, קרס הגשר ונשבר. עבר עליו אדם ונפל לוואדי. חשו אנשים טובים חילצו אותו והביאוהו לטיפול רפואי בעיר.
עבר עוד אדם על הגשר השבור, ונפל גם הוא. שוב לקחו אותו עוברי אורח לבית החולים, וכך שוב ושוב – עד שישבו חכמי חלם ומצאו עצה: החליטו להקים למרגלות הגשר בית חולים. כך גם בחברה שלנו – במקום לתקן את הגשר שקרס בין האדם לטבע עקב תנאי החיים המודרניים, נותנת הרפואה המערבית רק פתרונות מיידיים. הרפואה הטבעית, לעומת זאת, מציעה פתרונות לטווח ארוך. שתי השיטות חייבות, לדעתי, לעבוד בצוותא: משהו כמו 'וגר זאב עם כבש'".
 
ואם הזאב יטרוף את הכבש?
"אז הזאב יהיה שבע, אבל האזרח הקטן יישאר רעב".  
 
בזמן האחרון אנחנו מוצפים במחקרים בעד ונגד כולסטרול, בעד ונגד שומנים, בעד ונגד קפה, מה דעתך על זה?
"חייבים להבין, שחלק גדול מן המחקרים מטעים אותנו. אם תחפשו היטב, תמצאו ברוב המקרים את החברה הכלכלית בעלת האינטרסים שעומדת מאחורי המחקר. רק השבוע התפרסם בעיתון מאמר הדן בנזק האפשרי משימוש בפלאפון. בהמשך הדברים נכתב, כי חברה בשם CTIA לוקחת על עצמה, באבירות רבה ובהוצאה עצומה של מעל מליון(!) דולר, לערוך מחקר מקיף בנושא הפלאפון והקרינה המזיקה. רק כמה שורות אחר כך, מתברר לנו כי חברה זו היא ארגון הגג של החברות המייצרות טלפונים ניידים.
"בבית הספר שלנו, אני אדאג כי הסטודנטים ירכשו את הכלים הדרושים להבחין בין עיקר לתפל ב"מחקרים מדעיים".
 
מהם הקריטריונים שעל פיהם יתקבלו הסטודנטים?
"אנחנו לא מחפשים תלמידים מצטיינים, כאלה שזוכרים נוסחאות, או יודעים לצטט את שייקספיר; אנחנו רוצים בני אדם בעלי הבנה, רגש ואנושיות. אצלנו המודעות תהיה חשובה לא פחות מהידע. לקורס ברפלקסולוגיה למשל, לא נדרשת אפילו תעודת בגרות, אלא שתים-עשרה שנות לימוד וועדת קבלה".
וכמה יעלה למשל הקורס ברפלקסולוגיה.
"על זה יחליטו רשויות האוניברסיטה. אני מניח שהקורס לא יהיה זול, אבל אין לי ספק שיהיה טוב".

קו למושב, פברואר 1993

 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים