צרו קשר
כבר לא רפואת אליל
מאת אלדד איל

ד"ר גדעון רון, חבר מושב אמירים בגליל ומוותיקי המומחים לרפואה סינית בישראל, זוכר ימים אחרים, שבהם היחס למקצועו היה אחר לגמרי. אבל הזמנים השתנו, הוא קובע בסיפוק, וכיום יותר ויותר רופאים מכירים בסגולותיה של הרפואה האלטרנטיבית. "אני צופה שבתוך כמה עשרות שנים", אומר רון, "הרפואה המערבית תראה ברפואה האלטרנטיבית חלק אינטגרלי ממנה".
 
מידת ההתעניינות וההכרה מצד רבים מהרופאים הקונבנציונליים כיום בסגולות הריפוי וביכולות הטמונות בשיטות הרפואה האלטרנטיביות למיניהן, ובראשן הרפואה הסינית, גוברת והולכת בהתמדה. היא אף זוכה לאישור ולהערכה אפילו מצד מוסדות רפואיים שבעבר הלא רחוק זלזלו, ודחו מכול וכול את מרבית שיטות הריפוי האלטרנטיביות.
‏הראיה הטובה ביותר למהפך התפיסתי השורשי שחל ועודנו מתחולל, באשר לרפואה האלטרנטיבית בישראל, כמו בעולם המערבי כולו, היא שכיום לצד מרבית בתי החולים וקופות החולים, פועלות ומשגשגות מרפאות לרפואה משלימה/אלטרנטיבית.
‏זו למעשה הכרה דה-פאקטו ביכולותיה של הרפואה הלא קונבנציונלית. יכולות הבאות לידי ביטוי באופן מיוחד – אם כי לא רק – דווקא באותן מחלות ובעיות בריאותיות שבהן, למרבה הצער, במקרים רבים הרפואה הקונבנציונלית כשלה או הרימה ידיים.
‏ד"ר גדעון רון, חבר מושב אמירים בגליל, הוא מוותיקי המומחים לרפואה סינית בישראל, ולאחרונה יצא לאור ספרו "בריאות נוסח סין". "מאז ומתמיד שאפתי לעסוק ברפואה", הוא מספר. "אולם ככל שהתבגרתי ולמדתי לדעת יותר על הרפואה הסינית, ובייחוד לאחר שנוכחתי מקרוב כיצד אמי, שסבלה במשך שנים רבות ממיגרנה קשה ונרפאה על ידי רופא טבעוני, ידעתי שארצה לעסוק ברפואה הלא קונבנציונלית. ואולי גם דווקא משום שבארץ הרפואה הזו כמעט לא היתה מוכרת באותם ימים, ראיתי בכך אתגר מרתק!".
‏בשנת 1967, מיד לאחר סיום שירותו הצבאי, החליט רון להגשים את חלומו. הוא נסע ללונדון, ושם למד נטורולוגיה, אוסטיאופתיה ורפואה סינית. בשנת 1975‏, עם סיום לימודיו, נסע מאנגליה לסין ושם קיבל תואר דוקטור ברפואה סינית.
‏"עם שובי ארצה בשנת 1976", ממשיך ד"ר רון, "נתקלתי בקשיים לא מעטים בפעילותי להחדרת ההכרה ביכולותיה ובאמיתותה של הרפואה הסינית בציבור ובממסד הישראלי. באותו זמן ההתייחסות לרפואה סינית היתה בערך כאל רפואת אליל.
‏"הדיקור הסיני, המוכר מבין השיטות הקיימות ברפואה הסינית, מבוסס על העיקרון שבגוף קיים סוג של חיוניות ועלינו לסייע לגוף לנצל אותו כדי לרפא את עצמו.
‏"לגוף יש יכולות רבות עוצמה להישמר מפני מחלות ולרפא את עצמו, בתנאי שאורח החיים שהאדם מנהל, לרבות תזונתו ומנוחתו, נכון".

איך ייתכן שלמרות גילה המופלג של הרפואה הסינית, עקרונותיה למעשה מעולם לא השתנו?
‏"הרלוונטיות של הרפואה הסינית עד ימינו, למרות עתיקותה, נובעת מהעובדה הבסיסית שגוף האדם לא השתנה כבר עשרות אלפי שנים. לדאבוננו, השינויים בסוגים מסוימים של מחלות ובתפוצתן, הם תוצאה ישירה של אורח החיים המערבי שהשתלט על חלק ניכר מהעולם, ופירושו: היחשפות לזיהום אוויר, צריכת מזון מתועש, אכילת ירקות ופירות המרוססים ברעלים ומדושנים בכימיקלים, תנועה מעטה וחוסר פעילות פיזית, שינה בלתי מספקת, חיים בלחץ תמידי וכיו"ב. כל אלו אינם מסייעים לגוף האדם לשמור על בריאותו. יתרה מזו, מסתבר שרבות מהמחלות הכרוניות המערביות הטיפוסיות, כמו כולסטרול גבוה, יתר לחץ דם וכדומה, מתחילים כיום בגיל צעיר יותר ויותר מבעבר, ולדאבוני, כנראה גם תוחלת החיים הממוצעת שאמנם כיום גבוהה מבעבר, תלך ותתקצר בדורות הבאים.
‏"לאור האמור, מה שאני משתדל לעשות עם הפציינטים שלי, בניגוד גמור לשיטות הרפואה הקונבנציונליות, הוא בעיקר לטפל בשורשי המחלות ולא רק בסימפטומים שלהן. אני גם מנסה להדריכם כיצר לחיות נכון, כדי שהגוף יוכל למצות את יכולותיו הטבעיות, בלי שיהיה תלוי בתרופות או ברופא".
 
‏מי הם הפציינטים, ומאילו בעיות רפואיות הם סובלים בדרך כלל?
‏"הפציינטים שלי הם מכל שכבות הציבור, בכל הגילים ומכל רחבי הארץ. יש לי מרפאות, מלבד במושב אמירים, גם בחיפה, בתל אביב ובראשון לציון. כשני שלישים מהמטופלים הם נשים. כנראה זה כך משום שלנשים יש יותר מודעות לגופן ולבריאותן ויותר כוח רצון, התמדה ומשמעת עצמית.
"ומרבית הפציינטים פונים אליי לאחר שנואשו מיכולות הרפואה הקונבנציונלית, בייחור כשמדובר במחלות כרוניות שכיחות, הנחשבות ברפואה מערבית חשוכות מרפא כמעט, ומהן הם סובלים שנים רבות, כמו אסתמה קשה, מיגרנה, דלקות מפרקים, נזלת כרונית, יתר לחץ דם, ואפילו עקרות ומחלות ‏אחרות.
"ומעניין אולי ‏לציין שעם הפצינטים שלי נמנים, לשמחתי, גם לא מעט רופאים ובני משפחותיהם, שבעצמם כנראה הגיעו למסקנה שישועתם לא תצמח משיטות ‏הריפוי המערביות".
 
הנה למשל מחלה שכיחה כמו יתר לחץ דם, שלפחות בעולם המערבי ובכלל זה ישראל, כחמישית מן האוכלוסייה הבוגרת סובלת ממנה. כיצד אתה יכול להצליח במקום שבו הרפואה מערבית מתקשה להתמודד ובעיקר למנוע את המחלה?
‏"על פי רוב, יתר לחץ דם היא מחלה הנובעת בעיקר מאורח חיים שגוי, המשופע בלחצים נפשיים, בדאגות ובהתרגשויות שליליות, שהחולה נחשף אליהם במידה גבוהה מכפי שגופו מסוגל לשאת, והדבר בא לידי ביטוי בהתפתחות מחלת יתר לחץ דם.
‏"על סמך זה, ולאור הבדיקות שאני עורך אני מטפל בחולה בשיטות המקובלות ברפואה הסינית, הכוללת דיקור ושינויים באורח החיים. במרבית המקרים הצלחתי לשחרר בהדרגה פציינטים רבים, שפעלו בתיאום עם הרופא הקונבנציונלי שלהם, מהשימוש בתרופות שהן היו אמורים להוסיף לקחת למשך כל חייהם.
‏"עם זאת, אינני רוצה להישמע כמי שמזלזל בכל מה שקשור לרפואה המערבית. בשום אופן לא! ביסודה זו רפואה טובה, אבל היא מתאימה בעיקר לטיפול במקרי חירום, בפצועי מלחמה, בביצוע ניתוחים חיוניים, לטיפול בפציעות קשות, וכיום גם לעריכת כל מיני בדיקות רפואיות מתוחכמות ובדיקות מעבדה למיניהן, שאי אפשר לבצע במסגרת הרפואה האלטרנטיבית.
‏"אולם כאשר מדובר במחלות כרוניות שאולי אין בהן סכנת מוות מידית, אך יש להן השפעה שלילית מצטברת וקשה לחיות איתן, הרפואה האלטרנטיבית, ובמיוחד הסינית, היא הפתרון המתאים ביותר להן, כאשר לרפואה המערבית אין תשובה הולמת לגביהן.
‏"במילים אחרות, הייתי אומר שלא בכדי קוראים כיום לכל שיטות הריפוי האלטרנטיביות בשם הכולל רפואה משלימה. שני סוגי הרפואה העיקריים הנהוגים כיום בעולם אינם צריכים לראות עצמם כמתחרים, אלא כמשלימים זה את זה, כאשר יחד נועדו לסייע בריפויו ובשמירת בריאותו של האדם".
 
‏מדוע אם כן, רבים מהרופאים המערביים ‏עדיין ספקניים באשר לרפואה האלטרנטיבית ונמנעים מלהיעזר בה, אפילו כשברור שהם לא מסוגלים לתת מענה לבעיות מסוימות?
‏"קודם כול, צריך להבהיר שמספרם של הרופאים הספקניים הולך ופוחת בהתמדה, ואפשר לקבוע בבירור שלפחות כמחציתם מודעים ליכולותיה של הרפואה האלטרנטיבית.
‏"עם זאת, צריך להבין ששינויי תפיסה כלליים ברפואה, הם עניין שמטבעו לוקח הרבה זמן ‏וההיסטוריה הרפואית מוכיחה שגם לרבות משיטות הריפוי והטיפול המערביות המקובלות כיום, נדרשו לפעמים אפילו כמה מאות שנים להגיע ‏לכך. לכן מאחר שהמודעות המערבית לשיטות הריפוי האלטרנטיביות התגברה בעשורים האחרונים, אך טבעי הוא שתהליך היטמעותן טרם הסתיים. אבל התהליך הזה מתקדם בקצב מהיר, ואני צופה שבתוך כמה עשרות שנים, לכל היותר, ‏הרפואה המערבית תראה ברפואה האלטרנטיבית חלק אינטגרלי ממנה. בהתאם לכך, קרוב לוודאי שגם תוכניות לימודי הרפואה באוניברסיטאות המערביות יצטרכו להתעדכן, ויכללו גם מקצועות מתחום הרפואה האלטרנטיבית, שהם חיוניים ביותר לדעתי לכל רופא".
 
‏בהיותך אחד מוותיקי המומחים לרפואה סינית בישראל, באיזו מידה אתה עצמך תורם ‏להשתלבותה של הרפואה האלטרנטיבית בר‏פואה הקונבנציונלית?
‏"כבר לפני שנים פתחתי את המגמה לריפוי טבעי באוניברסיטת חיפה, ‏ויחידה לרפואה משלימה בביה"ח זיו בצ‏פת, הקרוב למקום מגוריי. כמו כן, אני מוזמן לעתים להרצות בפני פורומים שונים של רופאים קונבנציונליים על הר‏פואה הסינית. בהרצאות הללו נראה לי ‏שאני מצליח לפתוח בפני הרופאים צוהר משכנע, באשר לרפואה האלטרנטיבית שבה אני עוסק. אין לי ספק שבסיומה של כל הרצאה כזו, עשיתי עוד נפשות ‏לנושא בקרב ציבור הרופאים, ובכך תרמתי נד‏בך נוסף בתהליך שילובה של הרפואה האלטרנטיבית ברפואה הקונבנציונלית, ויש בכך כדי להעניק לי סיפוק רב.
 
‏אין זה סוד שהסקפטיות שבה חלק מהציבור עדיין מתייחס לרפואה האלטרנטיבית, נובע מכך שבמקרים רבים אנשים חסרי הכשרה מספקת, בוגרי קורסים מזורזים למיניהם, מעניקים ייעוץ וטיפול לחולים, לעתים אפילו כשמדובר במחלות קשות והחולים מוכנים להיאחז בכל שביב של תקווה. מה דעתך על כך?
‏"כל מה שאני יכול להמליץ לציבור בהקשר זה הוא להגיע למטפל רק בעקבות המלצה. יש להיזהר מפנייה לרופא או למטפל רק על סמך מודעה בעיתון.
‏"גם ידוע לי שהיום פועלת ועדה רצינית במסגרת משרד הבריאות, שנועדה לעשות סדר בנו‏שא, לקבוע תוכניות הכשרה לבתי ספר ולקורסים לרפואה אלטרנטיבית וקריטריונים, ברורים להסמכה. לפיכך יש לקוות שבעתיד הלא ‏רחוק יוכלו רק בעלי הסמכה ראויה לטפל בחו‏לים ולייעץ להם. כל שיידרש מהציבור בבוא ‏העת, יהיה לוודא באמצעות הדיפלומה שברשות המטפל, שאכן הוא מורשה לעסוק בתחומו."

קו למושב, אוגוסט 2007

      
ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון     מבחר מאמרים מאת ד"ר רון

 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים