צרו קשר
כואב אבל יותר

(בעקבות הכתבה 'כואב אבל פחות' מאת: ורד לוי ברזילי, מוסף הארץ, 18.1.02).

אינני יכול שלא להגיב על המאמר הנ"ל ולו רק כדי להסביר את המשפט המופיע בו: "מחצית מהפונים לטיפולים ברפואה האלטרנטיבית, סובלים מכאב כרוני." ונשאלת השאלה: מדוע הם סובלים מכאב שהוא כרוני? והתשובה היא: משום שהטיפול הקונבנציונאלי בהם היה כנראה לא מתאים והכאב האקוטי הפך לכרוני; ולמה? בגלל הפרשנות הלקויה לשאלה: מה זה בכלל כאב?
כאשר אנחנו מתבשרים במאמר כי "כאב הוא לא עוד תופעת לוואי של מחלה, כי אם מחלה בפני עצמה", אנחנו מבינים את גודל ההחטאה. זה כמו להתעלם מהרדיאטור הרותח במכוניתנו ולטפל רק בנורית המהבהבת, המודיעה לנו על הצרה המתרגשת. ממש מימוש האמרה 'להרוג את השליח'.
רוב הטיפולים הניתנים כיום במרפאות הכאב דומים יותר ל"ניסיונות בבעלי חיים", מאשר למאמץ כן לרפא את החולה.
ברפואה כיום נהוגה האבחנה בין "כאב טוב", בעל תפקיד התרעתי, לבין "כאב רע", הכרוני, ש"אין לו תפקיד בחיי האדם, חוץ מאשר למרר לו את החיים", כדברי המומחים לכאב. 
הגיע הזמן שנבין כי רוב רובם של "הכאבים הרעים", החלו ברוב המקרים כ-"כאבים טובים", ורק עקב סילוקם (בעזרת איזה אקמול קטן פה ושם) הפכו לכאבים כרוניים, המוגדרים כ-'רעים'. כמו כן עלינו לדעת כי גם מאחורי הכאב הכרוני, מסתתרת בעיה הזקוקה לטיפול נכון; ואז הכאב ממילא יחלוף.
ראוי לציין כי באותם מקרים קיצוניים, המכונים 'מקרי חירום', נכון יהיה להשתמש במשככי כאבים, אך בו זמנית להתחיל בטיפול בסיבה הראשונית לכאב. 
במחלות כרוניות (דלקת פרקים, מגרנה, כאבי גב וכד'), יש, במקביל לטיפול המרפא, ללמד את המטופל כיצד להתמודד עם הכאב. ללמדו למשל, כי הכאב אותו הוא חש בפועל מורכב בעצם משני אלמנטים: האחד, הכאב עצמו, שהוא הגירוי העצבי המגיע למוח מהאזור הבעייתי, והשני, הסבל, שהמוח שלנו יוצר בעצמו (כאשר הוא "מתנגד" לכאב) ואשר מעצים את תחושת הכאב. לכן, בכל פעם שחשים בכאב, יש לומר מיד בלב, מספר רב של פעמים, "אני לא אסבול מזה... אני לא אסבול מזה..."
מכיוון שכל התרופות משככות הכאבים הן רעליות(!) ובסופו של דבר רק מחמירות את מצבו הבריאותי של החולה ומעצימות את מכאוביו, היה ראוי להיזכר בסיסמתה הראשונית של הרפואה: Non nocere (לא להזיק) ולחזור לשימוש באמצעים שאינם מזיקים. הרפואה "האחרת", למשל.


פורסם ב-טבעלייף, ינואר 2002
             
      מבחר מאמרים מאת ד"ר רון
    ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון

 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים