צרו קשר

טוב לגוף, נפלא לנפש
אוכל, שינה, אהבה
 
"המכונה הכי משוכללת בעולם – מבחר סיפורים סיניים על בריאות", מאת ד"ר גדעון רון ויוסי בכר, הוצאת "דני ספרים".
"לפני שנים אחדות," מספר ד"ר גדעון רון, מומחה לרפואה סינית "קראתי בעיתון אמריקאי פופולארי סקר רחב יריעה, שבו התבקשו המשתתפים להשיב על השאלה: 'מהו הדבר החשוב לכם ביותר בחייכם'?. מבין כל התשובות האפשריות, וביניהן מעמד, כסף, זוגיות וקריירה זכתה במקום הראשון התשובה: 'בריאותם של ילדינו'. הנתון הזה הזכיר לי, שאנחנו מרבים להשתמש במושג בריאות, אך לעתים רחוקות אנחנו טורחים להגדיר אותו. אנחנו מכירים מחלות וסימפטומים ותרופות וטיפולים, אבל נראה לי ששכחנו, שכשם שאת החושך מגרשים בעזרת האור ולא עם מקלות, כך מסלקים את המחלות בעזרת בריאות ולא עם תרופות. ברפואה הסינית המסורתית נהוג היה לשלם לרופא רק כל עוד הלקוח היה בריא, ולכן הושם דגש על מניעת המחלות. את החיפוש אחר תרופה למחלה שכבר קיימת, המשילו הסינים לחפירת באר בעבור מי שכבר סובל מצמא. מכל מקום, בהשראת המחשבות על הסקר הזה נולד הרעיון לכתוב ספר לילדים והורים, שייתן ביטוי לתפיסת העולם הסינית בנושא הבריאות".
ברוח זו נכתב הספר "המכונה הכי משוכללת בעולם - מבחר סיפורים סיניים על בריאות" (בהוצאת דני ספרים). כתבו וחרזו אותו, על-פי סיפורים סיניים, ד"ר גדעון רון, מראשוני העוסקים ברפואה סינית בארץ, וידידו יוסי בכר, פזמונאי, סופר, מפיק ואיש חינוך.
"הסינים נוהגים להעביר מסרים באמצעות סיפורים", אומר ד"ר רון. "להבנתם, מידע ללא סיפור כמוהו כתבשיל ללא תבלינים, וזוהי התפיסה שהדריכה אותנו בכתיבת הספר. בחרנו להעביר את הרעיונות באמצעות סיפורים מחורזים ומחויכים, המלווים את חייו של נסיך סיני החל מימי ילדותו ועד לזקנתו כקיסר. למעשה זהו מסע להכרת הבריאות, שבמהלכו לומדים הילדים על תזונה נכונה, שינה מספקת, חשיבה חיובית, יציבה נכונה, שמירת על הסביבה ועוד ועוד״.
לטובת המבוגר האחראי, החפץ להנחיל לילדיו את תובנות הבריאות על-פי חכמי סין, הוסיפו המחברים בסופו של כל סיפור קטעים ממוסגרים, המסכמים את הרעיון בפשטות. הנה שתי דוגמאות: "יש סביבה ללא אדם, אך אין אדם ללא סביבה. אם נביט על המציאות ונשקיע מחשבה, נבין מהר את הדבר שעץ אפילו כבר יודע: הסביבה תשרור בלי האדם – הוא לא ישרוד בלעדיה" וגם: "יש שני מקורות טבעיים לכוחנו. האוכל – לגוף, השינה – למוחנו (וגם אהבה – כוחה של רוחנו!)".

מאת בתיה מלמד, מרץ 2011

 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים