צרו קשר
לעשות ילדים בעזרת פירות יבשים
מאת תמי ריטוב
 
אין כמו שולחן שפותחים בט"ו בשבט שכל כך טוב לבריאות. לא המנגלים העשנים של חג העצמאות, לא מאכלי הגבינה השמנה של חג השבועות, ולא הבצקים הנהדרים נוטפי השמן שמטוגנים בחג החנוכה.
ט"ו בשבט הוא חג האילנות, ועל השולחן מעלים כל מיני פירות, יש המברכים עליהם, ויש הנהנים מהם בלא ברכה, אך הנהנה הגדול ביותר הוא גופו של החוגג.
מושב אמירים, שהוא מושב של טבעונים, חוגג ט"ו בשבט במשך כל השנה. כאן מסתפקים בצומח ומוותרים על הסינתטי והחי. ושקדים וצימוקים הם מרכיב חשוב בתפריט היומיומי. וכבר מההתחלה: תינוקות באמירים הנגמלים מחלב אימם מתחברים לחלב שקדים.
ד״ר גדעון רון ממושב אמירים, בין היתר רופא טבעוני, מסביר את עיקרי התורה: "לדם יש ריאקציה בסיסית, לכן יש לאכול חלבונים היוצרים בסיס ואינם גורמים ל"בריחת סידן". המזונות עתירי החלבון כמו הבשר, העוף והדגים, גורמים ל"בריחת סידן", מאחר שהם מכילים חומצות שכדי לנטרלן מפריש הגוף את הסידן שבו".
לאספקת חלבון שיוצר בסיס ממליץ ד"ר רון בחום על השקד, הסמל המסחרי של חג האילנות, שבו ״השקדייה פורחת ושמש פז זורחת״: "השקד הוא האגוז הטוב ביותר, הבריא ביותר. זהו החלבון היחידי המכיל את כל שמונה החומצות האמיניות ההכרחיות שאפשר לאוכלן במצבן הטבעי ללא בישול. חלבון מעולה המכיל הרבה סידן, ובערבול בבלנדר אפשר להפיק ממנו חלב שקדים". ועם החלב הזה מגדלים כאמור ילדים באמירים.
ומסביר ד"ר רון כי התינוק, כשהוא ברחם אימו, הוא מקבל את מזונו על פי צרכיו. כשהוא מגיח לאוויר העולם עצמותיו עדיין אינן קשות דיין, כדי להקל על תהליך הלידה. לחיזוק העצמות ממשיך התינוק להיזון על פי צרכיו באמצעות חלב האם שהוא יונק. אחר כך מספק לו את החלבון חלב השקדים, והוא עדיף מחלב פרה, שעשוי לגרום להסתיידות עורקים, והחומציות שבו – ל"בריחת סידן".
הנה, הפרה, מאיפה היא לוקחת את מזונותיה? את החומרים הדרושים לה? מהצומח. אז למה לנו, בני האדם, לקחת מהפרה, כשאפשר ללכת ישר אל המקור?", מנמק ד״ר רון.
בטבע נחלקים היונקים לאוכלי עשב, אוכלי בשר, אוכלי כל, כדוגמת החזירים, ואוכלי פירות ועלים – כדוגמת הקופים. אנחנו משום מה מנסים להשתוות לחזירים, אוכלי הכל. אולם בעוד לאוכלי הבשר, כדוגמת האריה, יש מעיים שאורכם פי אחד וחצי מאורך גופם, לאדם יש מעיים הארוכים פי ארבעה ויותר. ולעיכול בשר נחוצים מעיים קצרים, כדי שהבשר יתעכל ויופרש מהר, כדי שלא תיווצר במעיים חממה לחיידקים האלימים המצויים בבשר.
אנחנו, בני האדם, דומים דווקא לקופים. מערכת השיניים דומה, מערכת עיכול דומה, מבנה כף יד ואפילו הפרצוף. וכמו הקופים יאה ובריא לנו לאכול הרבה פירות.
ואפרופו, נשוב לחג האילנות. מלבד השקדים למיניהם שטובים לבריאות, כולל שולחן עוד מיני פירות יבשים. הרשב"א, רבי שמעון בר יוחאי, זה מל"ג בעומר, הרי הצליח להסתתר במערה מפני הרומאים כשהוא חי רק על מים וקב חרובים. ולמה לא? החרובים מכילים הרבה סוכר, ואבקת החרובים דומה בטעמה לשוקולד. וכך, עוגה טבעונית תהיה מצופה באבקת חרובים ולא בשוקולד.
הסוכר שמכילים הפירות הוא סוכר טוב ובריא יותר מהסוכר הלבן המעובד. ד"ר רון: ״אחד העקרונות הבסיסיים ברפואה הטבעית הוא שיש לאכול את המזון עד כמה שקרוב יותר למצבו הטבעי והשלם. הסוכר המזוקק מקנה הסוכר מופרד מיתר מרכיביו, ובגוף הוא יחפש חומרים אחרים לחיות איתם, וזה עשוי ליצור בעיות. לכן עדיפים התמרים והצימוקים, למשל. סוכר של פרי בשלמותו זה ממש ממתק".
וכדי להמתיק משקה חם אפשר להתפשר על דבש. ואפילו שדבש זה מזון לדבורים. התאנים והמשמשים מספקים ברזל, והתמרים והחרובים – סוכר.
הפולקלור מבטיח פתרון של בעיות אין-אונות בעזרת פירות יבשים.
"אצל אנשים אוכלי בשר, כשישנה ספירת זרע נמוכה, אני מציע שינוי בתזונה: פירות יבשים, נבטים, ירקות ופירות הם חומר הגלם עבור הזרעים, וזה האוכל שיש לאכול, ואז אפשר גם להפך להורים. הגוף מתחזק ואז יש גם כח גברא. הזקפה, שהיא מילוי רקמה ספוגית בדם, משתפרת".
וישנן מחלות ספציפיות שפירות יבשים טובים נגדן?  
״העצירות, אֵם כל המחלות, ואין כמו שולחן של ט"ו בשבט להקלה ולפתיחת מערכת העיכול. זוהי מערכת ארוכה ביותר, שכל הגוף מסתובב סביבה, וכשהמעיים לא עובדים באופן סדיר, עולות כל הבעיות האחרות. אכילה נכונה מפעילה את המעיים, ואין ספיגה חוזרת של רעלים כתוצאה מעצירות. שזיפים יבשים, חרובים, דבלים – כל אלה יפים כנגד עצירות״.
״אנשים טבעונים בריאים יותר מאוכלי בשר?
"חד משמעית כן. יש להם איכות חיים טובה יותר. הילדים שלנו באמירים שהוא היישוב הצמחוני-טבעוני היחיד בעולם, משמשים כחיות מעבדה למחקרים, והתוצאות פה טובות יותר".
ועוד דבר יש לד"ר רון לומר בעניין בריאות וחינוך המשפחה. ״פעם היו הילדים ממושמעים יותר. היה להם מה ללמוד מההורים, בגלל מצוות הדת הם היו תלויים בהם יותר. היום כל שנותר להורים להנחיל לילדיהם הוא הלכות בריאות. הם אמונים לשמור על בריאותם וללמדם פרק בהלכות חיים בריאים. וזה מה שישמור על משפחתה יציבה ומלוכדת".
זאת ועוד, "בסוף המאה ה-20 נמצאים בפשיטת רגל הקומוניזם והתרופות הכימיות. שניהם תחילתם בראשית המאה וסופם בסוף המאה. היום, לאחר נפילת החומות, גם יש יותר מודעות לשיטות הריפוי הטבעיות. כשהתרופות הכימיות הגיעו כבר אל פי הפרות, למד הגוף להתחסן נגדן והחיידקים הפכו אלימים יותר. לכן אין ברירה אלא לחשוב אחרת על הבריאות".
וכשתשבו אל שולחן הט"ו בשבט, ותסעדו לבכם בשבעת המינים וכל היתר, רק תצאו נשכרים.

כל הצפון, פברואר 1993
 
 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים