צרו קשר
לצום או לא
מאת אביבה לוינסון
                                                        [דברי ד"ר רון בסגול]
 
אדם יכול לא לאכול חודשיים והגוף עדיין לא יעכל את הרקמות החיוניות, אומרים חסידי הצום כשיטת ריפוי. כשמפסיקים לאכול, הכבד אוכל את החלבונים של הלב, טוענים אנשי הרפואה הקונבנציונלית. מבחר דעות לבחירתכם ביום הכפרות.
 
לצום עשרים יום
לפני שלושים שנה ניסה אליהו לוי לצום בפעם הראשונה, ובמשך 12 יום הכניס רק מים לפיו. מאז ועד היום הוא חזר על כך פעמים רבות, בכל פעם בין שלושה לעשרים יום. לוי, טבעוני בן 76, משתמש בצום באותו אופן שרובנו משתמשים באקמול, אך לאו דווקא בזמני מחלה אלא כרפואה מונעת. ״רק אחרי שצמים צום ממושך לומדים להכיר את תחושת התיאבון האמיתית, שאיננה ׳כאבי רעב׳ אלא בעצם תחושה נעימה של השתוקקות למזון,״ קובע לוי, ופוטר את קרקורי הבטן של הרעבים בתעתועים פסיכולוגיים.
את התפיסה המשונה הזאת הוא אימץ ממרפא טבעוני אמריקאי, הרברט שלטון. בספרו 'הצום עשוי להציל את חייך' מסביר שלטון את הצום כחלק מתפיסת חיים שלמה – בלי לחצים, מעט שעות עבודה, הרבה מנוחה ותזונה נכונה. הוא מתאר את הצלחת השיטה בריפוי מחלות כמו אסתמה, אולקוס, יתר לחץ דם, בעיות עקרות ועוד. הדעה הרווחת כיום, שעלינו לאכול כדי לשמור על כוחנו או כדי להתחזק בתקופות של מחלה, מנוגדת, לטענתו, לטבע. לראיה הוא מביא את בעלי החיים, שצמים כאשר הם חולים או במהלך תרדמת החורף שלהם. שלטון מדגיש שצום ממושך מדי עלול להיות מסוכן, ולכן הוא קובע סימני סיום לצום, שהם גם הסימנים להתנקות מוחלטת של הגוף, כמו תחושת רעב חזקה ובלתי פוסקת, ריח טוב של הנשימה, לשון בהירה ונקייה ומצב רוח טוב. שלטון אף לא מתעלם מיעילות הצום בהפחתת משקל מהירה. ״אפשר לצום במשך שבוע,״ אומר לוי, חסידו של שלטון, ״ולהביא את הגוף למצב של ניקיון פנימי, כמו גוף של תינוק, אבל כל זה לא שווה כלום אם בסוף השבוע חוזרים לחיי המתח ולג׳אנק פוד שאוכלים כל השנה.״
 
לצום שלושה ימים
מסתבר שיש תומכים רבים בארץ לצום כשיטת ריפוי. ד״ר גדעון רון, למשל, מונע מילדיו אוכל דווקא כשהם חולים. בניגוד לתפריט מרק העוף המסורתי, או אפילו לריצה לקופת חולים כדי לקבל מרשם תרופות, הוא טורח להכין לילדיו תוכנית צום של שלושה ימים או יותר, שכוללת שתיית מים זכים בלבד.
ד״ר רון, בעל דוקטורט ברפואה סינית וכותב הערך ״רפואה לא קונבנציונלית״ באנציקלופדיה העברית, מסביר שכבר הרופאים הראשונים בהיסטוריה השתמשו בצום כתהליך ריפוי. ״הטיעון שצריך לאכול כדי להתחזק מבוסס על הרפואה הקונבנציונלית, שמטפלת בסימפטומים ובסך הכול רוצה לשפר את הרגשת החולים ולא לרפא את הסיבה למחלה. הצום נותן מנוחה למערכת העיכול, ואז המשאבים הגופניים מתפנים להתגייס לריפוי המחלה עצמה. אורח החיים שלנו מלא בהרגלים מזיקים, שחשיבה שונה ואפילו מנוגדת להיגיון כמו התנזרות ממזון לצורך התחזקות – היא הדרך להינצל מהם. כשאנחנו נתקעים במערבולת [שיבולת] בים, למשל,״ הוא אומר, ״ההיגיון אומר לנו לברוח למעלה, אבל כל מי שעשה קורס מצילים יודע שהדרך להתחמק מהמערבולת היא דווקא לצלול למטה, כי שם קוטרה המערבולת קטן יחסית ואפשר לצאת ממנה. באותו אופן אסור לאכול כשיש חום, כי הירידה בתיאבון בזמן מחלה היא טבעית, ולא צריך להתנגד לה ולאכול בכוח. כולנו יודעים שכשאנחנו חולים חום הגוף שלנו בבוקר נמוך ובלילה עולה בערך בשתי מעלות. הסיבה לכך היא שאנחנו אוכלים במשך היום. נכון שבזמן הצום גוברת העייפות, אבל זאת ירידה לצורך עלייה, בדיוק כמו במערבולת.״ ד״ר רון מדגיש שצום כשיטת ריפוי חייב להיות במסגרת של תזונה בריאה, בתקופה שלפני הצום ואחריו. ״באופן עקרוני הגוף בנוי כך שאדם יכול לא לאכול חודשיים והגוף עדיין לא יעכל את הרקמות החיוניות,״ הוא אומר. ״תהיה ירידה במשקל מלווה בתחושות של חולשה ועייפות, אבל אדם שעושה זאת מתוך החלטה מסייע לגוף שלו להבריא. עם זאת, לא הייתי ממליץ לאדם שמעשן ואוכל בשר לצום, כי תופעות הלוואי אצלו יהיו חריפות, בגלל הגמילה של הגוף מהרעלים.״
 
לצום יום אחד
גם חיים ברנשטיין, מרפא טבעוני, מאמין בסגולות הרפואיות של הצום, אבל דוגל בצום שכולל שתיית נוזלים, מים או מיצים טבעיים, יום אחד בשבוע באופן קבוע. ״צום מתמשך בתנאים מבוקרים,״ הוא אומר, ״עשוי להיות אמצעי רפואי חזק מאוד, שיעיל במקרים מסוימים. אבל כאורח חיים, יום אחד של צום בשבוע מספיק. צום כזה נותן למערכות העיכול לנוח, ובמקביל מקל על פעילות הכבד והלבלב ומסייע לגוף להתנקות.״
ברנשטיין עצמו צם באופן קבוע פעם בשבוע במהלך 14 השנים האחרונות. לפני 11 שנה ניסה צום מתמשך, והחזיק מעמד במשך 26 יום. מטרתו של הצום, כך הוא מצהיר, היתה לימודית: ״רציתי להכיר את תגובות הגוף לצום כזה, ועשיתי את זה במסגרת של חופשה. היום הראשון היה הכי קשה, כל הזמן חלמתי על אוכל, אבל בהמשך זה נעשה קל יותר. גם ישנתי יותר, שינה עמוקה וחזקה. היו לי תחושות שלא הכרתי קודם לכן, שבמובנים מסוימים מזכירות טריפ. מצד אחד חשים בעייפות קלה ומצד שני יש הרגשה של חדות ובהירות שכלית. העמידה בצום כל כך ארוך נותנת סיפוק ומחזקת את השליטה העצמית. אבל,״ ממהר ברנשטיין לקטוע את הזכרונות הנעימים מאז, ״צום מתמשך הוא פעולה קיצונית שאינה דרושה בדרך כלל. צום של יום אחד בשבוע הוא בעיני הדבר הנכון לעשות, מבחינה בריאותית ונפשית.״

לצום מדי פעם
אנשי הרפואה הקונבנציונלית חלוקים בדעתם באשר לסגולות הריפוי של הצום לסוגיו. ד״ר ניבה שפירא, תזונאית רפואית, מסכימה עם הטענה שצום מתמשך שכולל שתיית מים יכול להיות שיטת ריפוי יעילה, שמשפיעה על חילוף החומרים בגוף. היא מסבירה את הרגלי האכילה של החברה המערבית בצורך בגירוי, יתר. ״הצום הדתי האוסר על אכילה ושתייה מנטרל חלק מן הגירויים ומעודד התבוננות פנימית. אבל הוא אינו מומלץ כשיטה שגרתית, לא למטרות בריאות או דיאטה,״ היא מדגישה. ״לעומת זאת, בצום חלקי, שכולל שתיית מים, הגוף יכול לקיים תהליך שנקרא דה-טוקסיפיקציה, כלומר ניקוי עצמי של הגוף מרעלים.״ ד״ר שפירא לא ממליצה על צום קבוע של יום בשבוע, כי הוא מצריך תנאים מיוחדים של מנוחה והיכרות עם ההיסטוריה הרפואית של הצם ועם אורח החיים שהוא מנהל.

לא לצום בכלל
מזדעזע משיטות הריפוי בצום כלשהו הוא ד״ר אלפרדו לייסר, גסטרואנטרולוג (רופא למחלות דרכי העיכול) ומביע דאגה לחיי ילדיו של ד״ר רון. התנזרות ממזון, לדעתו, לא רק שאינה בריאה, אלא אפילו מסוכנת. ״גם אם צמים במצב של מנוחה יש איברים בגוף – כמו הלב, הכבד, המוח והכליות – שממשיכים לעבוד. הכבד, למשל, מתפקד כמו בית חרושת אדיר שפועל 24 שעות ביממה. הוא מוציא רעלים מהגוף ומייצר סוכר למוח מהמזון שאנחנו אוכלים. כשמפסיקים לאכול הכבד נאלץ להשתמש בשומנים ובחלבונים של הגוף לייצור הסוכר. הוא מעכל את החלבונים של השרירים בכלל ושרירי הלב בפרט ופוגם בתפקוד שלו.
״אנשים במשקל תקין יכולים להחזיק מעמד ללא מזון, בלי לגרום נזקים לגוף. בערך חודש. בשביתת רעב שהיתה לפני כמה שנים באירלנד ונמשכה חודשיים, מתו השובתים, כנראה מאי ספיקת הלב. אנשים שמנים, לעומת זאת, עם רזרבות שומן, יכולים לשרוד ללא מזון תקופות ארוכות הרבה יותר. במחקר שנערך בארצות הברית גילו שאדם במשקל של 207 ק"ג יכול להחזיק מעמד רק על מים וכדורי ויטמינים ומינרלים במשך שנה, בלי שייגרמו לו נזקים משמעותיים.״ על הטענה שמשמיעים ד״ר רון ואחרים, שצום ממושך מרפא מחלות, עונה ד״ר לייסר כי אדם שמשוכנע שתרופה מסוימת או אקט מסוים יעזרו לו, יש לו סיכוי גדול להבריא.

לצום כדיאטה
בארץ פועלות כמה חוות בריאות שמנהיגות צום חלקי או מלא, בתנאים של מנוחה, לצורך ירידה במשקל ולא רק כשיטת ריפוי ממחלות. ב'בית פרומר' שבאשקלון מציעים אירוח מלא בתנאי צום חלקי. בטי פרומר, בעלת המקום ותזונאית במקצועה, מכינה לכל אורח תוכנית דיאטה אישית.

העיר, ספטמבר 1994

 

 
 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים