צרו קשר
לרפא בלי לדכא את הכאב
מאת מיכל צוריאל
 
                                                 [דברי ד"ר רון בסגול]

נושאים אלה ואחרים נדונו ביום עיון על הרפואה הטבעית שנערך לסגל עובדי בית-החולים ״אסף הרופא׳'' בשבוע שעבר. יום העיון נועד להפגיש את הרופאים והאחים עם נושא הרפואה הטבעית, אך המרצים לא יכלו שלא להתייחס לאזלת-היד של הרפואה הקונבנציונלית. אנשי הרפואה הטבעית דיברו בלשון חריפה נגד הממסד, המתחפר בעמדותיו ובכך משמר את המצב הפרוץ, ופותח פתח לשרלטנות.
ד״ר יוסי דיין: ״אחד הגורמים להסתייגות הרופאים מהרפואה הטבעית הוא המצב המאפשר למי שלמד בהתכתבות לעסוק בטיפול. יש צורך בחוק ברור שיקבע למי מותר לעסוק בריפוי ובטיפול״.
 
ראשון המרצים היה ד״ר לרפואת המחטים הסינית, גדעון רון, שהציג את עקרונות הרפואה הסינית. במערב נוהגים להסביר את שיטת הדיקור בכך שעם דקירת קצה עצב, נשלח פולס חשמלי למוח, ובדיקור של נקודות מסוימות בגוף אפשר לקבל תגובות כמו הפחתת כאב. אבל הסינים, אומר ד״ר רון, מתייחסים לדיקור בצורה שונה לחלוטין. הם מאמינים שגוף האדם מורכב ממרכיב כימי ומ״צ''י״. אנחנו מתרגמים את ה״צ''י״ לאנרגיה, כי זה מונח המוכר לנו. כאשר ה״צ''י״ זורם בחופשיות בגוף, האדם בריא. כשיש הפרעה בזרימה מופיעה המחלה. הסינים מיפו את הגוף ומצאו מאות נקודות המפוזרות על פני 12 קווי אורך דמיוניים הנקראים מרידיאנים. דיקור בנקודות אלה יביא לשחרור ה"צ''י" ולריפוי.
 
ריפוי מחלה, על פי הסינים, אינו דיכוי הכאב, כפי שנעשה במרפאות לכאב, שבהן משתמשים כמחטים כדי להקל על חולים שהרפואה הרגילה לא גילתה את הסיבה האמיתית לסבלם. הסינים רואים בכאב ברכה, אומר ד״ר רון. מטרת הכאב היא להתריע על בעיה בגוף. דיכוי הכאב דומה לחיתוך חבל פעמון האזעקה, בעוד השריפה ממשיכה להשתולל. הסינים אינם מרפאים דלקות, אף כי אין קושי לעשות כן, מכיוון שזו דרכו של הגוף לנקות את עצמו מפסולת ומרעלים.
 
חשבתם, למשל, מדוע כשיש חום, הוא נמוך בבוקר וגבוה בערב? שאל רון והסביר: במשך הלילה נחים ולא אוכלים והגוף מתפנה להילחם במחלה. בערב, אחרי יום אכילה, הגוף עסוק בעיכול, שהוא תהליך בעירה המלווה בפליטת חום, כדי לסלק את הפסולת. כך נגזלת אנרגיה שהיתה יכולה להיות מנוצלת למאבק במחלה.
 
״הילדים שלי יודעים שכשיש חום הם לא מקבלים אוכל, וכאשר הם מקיאים או משלשלים זה בסדר. האינסטינקט של הגוף בזמן מחלה הוא לא לאכול, ומי שיש לו כלב בבית יודע כי כאשר הכלב חולה הוא צם״.   
 
כאשר בא אלי פציינט, סיפר רון, אני עובד אתו על ריפוי בעזרת מחטים, צמחי מרפא ותזונה נכונה, כי ה״צ''י" מגיע לגוף באמצעות המזון. או בלשון הרופאים: נשנה את התפריט של פציינט ממזון יוצר-חומצה למזון יוצר-בסיס. מזון יוצר-חומצה מנסה להוריד את החומציות של הדם ועקב כך משתחררות תרכובות אלקליות להגנה – תופעה הידועה כבריחת סידן. ״אם מפסיקים לאכול גבינות, ביצים ובשר – מזונות יוצרי-חומצה – ה"בריחה" נפסקת״.
 
המחלות הן תוצאה של חטאים נגד הטבע, ציטט ד״ר יוסי דיין, בהרצאתו על הרגלי תזונה, את היפוקרטס. לכל מכשיר ומכונה מצורפות הוראות יצרן, אומר ד״ר דיין, והפעלה בניגוד להוראות תביא לקלקולם. הרגלי אכילה לקויים הם הגורם לחלק ניכר ממחלות המין האנושי. "השמנת יתר, עישון, מתח, חוסר פעילות גופנית ושימוש מוגזם בתרופות – כל אלה הם חטאים נגד הטבע. את הבננות מביאים להבשלה בתהליך הבחלה, בביצים יש חומרי אנטיביוטיקה, לאחד מבתי-החולים בארץ הגיעו ילדות קטנות שצימחו שדיים והתברר שזה בעקבות אכילת בשר גדוש הורמונים. אין לי ספק שיום אחד יגלו שהחלב שאנו שותים מסוכן יותר מסיגריות. ח"כ יוסי שריד, היחיד שהעז לצאת נגד מועצת החלב, הושתק, ובטלוויזיה הממלכתית עושים פרסומת לחלב״, אמר דיין.
 
המסר שלו הוא רפואה מונעת. במקום תקן לשתי תזונאיות בבית-חולים, שיהיו 25. לא ייתכן שבוגר אוניברסיטת תל-אביב לא ילמד שעה אחת על תזונה נכונה.
 
דיין מפרט את הלאווים העיקריים באכילה: אכילה מהירה מדי, לעיסה לא מספקת, אכילה תכופה מדי, רבה מדי ובשעות לא נכונות.
 
כאשר אדם אוכל ארוחת ערב דשנה בשעה עשר ושוכב לישון בעשר וחצי, הוא אינו ישן כראוי וקם מוקם בבוקר כאילו לא ישן כלל, מכיוון שהגוף היה טרוד בעיכול ולא נח.   
 
ההומיאופתיה היא השיטה היחידה המקשרת בין גוף ונפש, אמר ד״ר חיים רוזנטל בהרצאתו. השיטה מנסה להבין את המניעים והסיבות הגופניים של המחלות ולטפל במקור האמיתי למחלה. לפי ההומיאופתיה, כל מחלה היא פסיכוסומטית, ואופי הטיפול נקבע לפי אישיותו של המטופל.
 
הרופא ההומיאופת יחקור את הפציינט כדי לדלות מידע עליו, שלרבים מן הרופאים הקונוונציונליים ייראה לא רלוונטי, כמו אופיו של החולה, פחדיו, העדפותיו באוכל ועוד, רק לאחר שהתמונה הכוללת ברורה אפשר לרשום תרופה, המיועדת לאדם ולא למחלה. שני אנשים, הסובלים מאסתמה, יקבלו תרופה שונה, בהתאם לאישיותם.
 
התרופות הניתנת בשיטת ההומיאופתיה עובדות תהליך הכנה מיוחד – דינמיזציה. לצורך התהליך נלקחים חומרים טבעיים, מינרלים, צמחים ואפילו חומרים מעולם החי. מוהלים אותם במים או באלכוהול ומדללים שוב ושוב עד שבבדיקה מיקרוסקופית לא יימצאו שאריות חומר כימי בתמיסה. בגלל הדילול הרב, קשה להוכיח ולבדוק את יעילות התרופות הומיאופתיות בניסויים המקובלים ברפואה. לפיכך מציע ד״ר רוזנטל להתייחס ליעילותן לפי התוצאות: הצלחת ההומיאופתיה בריפוי מחלות כמו אסתמה, דלקות כרוניות ועוד, שהרפואה המודרנית עדיין מתקשה למצוא להן תשובה הולמת.

הארץ, מרץ 1990  

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים