צרו קשר
מחטים בין עצי המחט
מאת אילנה גן
 
ד"ר גדעון רון טייל בדרום אמריקה, טיפס על הרים באפריקה, ביקר באיי הפסיפיק, עשה דוקטורט בסין ולבסוף בנה ביתו במרוחק שבמקומות – מושב אמירים...
אי-שם על כביש עכו-צפת, בין כרמיאל למירון, חבוי בינות עצי האורן מושב הצמחונים-טבעונים אמירים. המקום יושב על הר 'מצפה הימים' כשהוא פתוח לרוחות. זקני המקום טוענים שזו הסיבה שיש שם מנה גדושה כל כך של פתיחות ומידה רבה של רוחניות: צמחונות מטעמי מוסר וטבעונות מסיבות בריאותיות, מדיטציה לשלוות הנפש ואנתרופוסופיה להעמקת המודעות, חקלאות ביולוגית לאיזון אקולוגי ועוד.
המשותף לכל התורות הבריאות הללו הוא היותן 'לא קונבנציונליות'. רוב אנשי אמירים עוסקים בנושאי הבריאות כתחביב. אצל ד"ר רון זה מקצוע.
 
איך צעיר ישראלי מגיע לעיסוק שכזה?
רופא תמיד רציתי להיות. שנות ילדותי סבבו סביב קופ"ח, שם עבדה אימי כאחות. לגישה האלטרנטיבית הגעתי לאחר שאותה אמא, שסבלה שנים ממיגרנה, נרפאה רק בעזרת הטבעונות.
 
אילו מקרים מגיעים אליך לקליניקה?
כל אותם המקרים שנואשו מהרפואה התרופתית: אסתמה וכאבי ראש, לחץ-דם ובעיות פרקים, כאבי-גב וסתם 'עצבים'. בקיצור, התופעות הנפוצות כל-כך בחברה המערבית האוכלת לשובע אך רעבה לקצת בריאות.
רגע, הרי בכל המחלות שהזכרת מטפלים בהצלחה בתרופות...
ההצלחה מדומה וזמנית בלבד. התרופות אינן מרפאות אלא רק מדכאות את הסימפטומים. עובדה שכאשר מפסיקים לקחת תרופות ללחץ-דם, למשל, הלחץ שב ועולה. הבעיה היא שהרפואה המערבית מתייחסת לסימפטומים כאילו הם המחלה...
 
אז אתה טוען שרפואה המערבית פשוט טועה...
מה לעשות, גם חכמי העבר טעו כאשר חשבו שהשמש היא זו המסתובבת סביב כדור הארץ...
 
אתה משווה את עצמך לגלילאו?
לא. הוא היה הרבה יותר אמיץ ממני.
 
אז אתה מנסה להשוות את הרפואה המודרנית לכנסיה של ימי הביניים?
ישנם באמת קוים דומים בין הרפואה המערבית לדת. בשתיהן, הגישה הבסיסית היא התנשאות! הרפואה אימצה את תפיסת העולם הדתית בדבר היות האדם נזר הבריאה, ולכן, כשֵני לאלוהים, הוא כביכול כל יכול בטבע. קצת צניעות לא הייתה מזיקה לנו."
 
אתה נגד הרפואה המערבית?
ממש לא! אין כמוה במקרי חירום, בתאונות ובשדה הקרב. אבל בטיפול במחלות – כאן לצערי היא מתגלית בחולשתה.
 
אבל תוחלת החיים עלתה בשנים האחרונות!
כן, אבל לא כל כך הודות לרפואה כמו בזכות זקני הדור שנולדו כאשר הברירה הטבעית הייתה במיטבה, ותינוק לא בריא – לא שרד. כיום תמותת התינוקות כמעט אפסית ולכן, סטטיסטית, תוחלת החיים עולה. סיבה נוספת, חשובה לא פחות, היא העובדה שכל המבוגרים התורמים כיום להארכת תוחלת החיים, חיו בסביבה טבעית בשלושים שנות חייהם הראשונות. הם היו טבעונים גם אם הם לא ידעו על כך! לא היה זיהום אוויר ולמים לא הוסיפו כלור, הירקות גודלו ללא ריסוס ונשורת רדיו-אקטיבית לא הייתה בנמצא, הלכו לישון מוקדם כי לא היייתה טלוויזיה, אכלו פחות בשר כי לא היו מקררים, עסקו יותר בעבודה גופנית ועוד.
לא קשה להבין כי לדור שנולד אחרי מלחה"ע השנייה, אין לצערנו את הצ'אנס שהיה לדור הקודם. התנאים השתנו – ולרעה. ואומנם בתחילת המאה ה- 21 אנו חוזים בהתחלת הירידה בתוחלת החיים.
 
ואין מה לעשות ?
אפשר להילחם בזיהום האוויר, כדאי לפתח יותר את החקלאות האורגנית ורצוי מאד, לטובת החולים, שכל שיטות הריפוי הידועות כיום, ישלבו ידיים ויעבדו שכם אל שכם.
אני מקווה שתוך כמה שנים תהיינה בפקולטה לרפואה שלוש מחלקות: באחת ילמדו רפואהחירומית (כירורגיה, שימוש באנטיביוטיקה וכיו"ב), בשנייה ילמדו טיפול במחלות (רפואה סינית, הומיאופתיה, טבעונות ועוד) ובמחלקה השלישית שצריכה לדעתי להיות החשובה מכולן, ילמדו רפואה מונעת! הרי במחיר השתלת-כבד אחת, אפשר יהיה למנוע מאה אלף השתלות!
 
אפשר כבר לראות ניצנים של שילוב שיטות הרפואה בארץ. גונב לאוזני כי אתה היית השושבין הראשי בפתיחת המרפאה לרפואה משלימה בביה"ח אסף הרופא...
כן, בעזרת 'המועצה הציבורית לתזונה ולאורח חיים בריא'. באמת מרנין את הלב לראות שדברים זזים סופסוף, היות שקדמו לכך ניסיונות כושלים. כבר לפני 15 שנה, לאחר שהרציתי בפני רופאי בית-החולים בצפת, פנה אלי ד"ר ססבורן, אז ראש ועד הרופאים, בבקשה שאפתח אצלם 'מרפאה סינית'. הסכמתי על יום בשבוע וביקשתי רק דולר אחד לשנה – אבל שהמרפאה תוכר ע"י הנהלת בית החולים. עניין ההכרה לא עבר והמרפאה לא נפתחה. כיום, לאחר שרפואת-המחטים הסינית הוכיחה עצמה בשטח, גדלה מודעות הרופאים לקיומה ואני מניח שתוך זמן קצר תהיינה מרפאות שכאלה ברוב בתי-החולים בארץ.
 
אז הרפואה הקונבנציונאלית נפתחת לרעיונות חדשים...
את מתכוונת לרעיונות ישנים! הם הרי קדמו בהרבה לרפואה המודרנית...
 
איפה אתה עובד כיום?
אני מחלק את זמני בין הקליניקות שלי באמירים, בחיפה ובראשון לציון.
 
נותר לך גם זמן לפעילות שאינה רפואית?
את מוזמנת לראות את גינת הירק שלנו... בעצם גם זה "רפואי", הרי כל מה שתורם לבריאותנו הגופנית והנפשית, הוא רפואי...
 
המשפחה שלכם צמחונית כבר הרבה שנים?
אשתי, חרות, צמחונית מאז שגידלה בילדות העגלים במושב בית אלעזרי. אני צמחוני מתקופת לימודיי בלונדון. טבעונים אנחנו מאז חזרתנו ארצה בשנת 76' והילדים כבר נולדו לזה.
 
מה ההבדל בין צמחונות לטבעונות?
אדם מחליט להיות צמחוני משום שלא אוהב בשר ודגים, או עקב התנגדותו המוסרית להריגת בעלי-חיים לשם אכילתם. הטבעוני, לעומת זאת, נמנע מאכילת חלבון מן החי (כולל ביצים ומוצרי-חלב), לאחר שהשתכנע כי המזונות הנ"ל פשוט מזיקים לבריאותו.
כדאי לציין שטבעונות איננה רק התעסקות באוכל. אצלנו, למשל, ההקפדה על שעות השינה משמעותית לא פחות מענייני המזון. לגבי הילדים, קיים אצלנו עיקרון: לא להעיר אותם בבוקר! הם חייבים ללכת לישון בשעה כזו בערב, שיתאפשר להם 'למלא את המצברים' כמו שצריך, במשך הלילה. להעיר ילד זה מעשה מאד ברוטאלי למוח הצעיר שלו.
 
ומה עם תוכניות הטלוויזיה שהילדים רוצים לראות ?
בשביל זה קנינו וידיאו. לפעמים יש להם מספיק זמן בבוקר, לפני הלימודים, לשבת "ולהשלים את החסר".
 
היותך קרוב, פיסית, לטבע, תורמת במשהו לעיסוקך ברפואה הטבעית?
הקירבה לטבע מאפשרת לי לקלוט את ההרמוניה עליה מדברים הסינים בתורת הבריאות שלהם.
 
תגיד, הסינים בריאים יותר מאיתנו?
הרבה יותר! אבל הם מתחילים להתקלקל ע"י האמריקאים שדוחפים להם קוקה-קולה ושאר פת-זבל (ג'אנק פוד).
 
ספר קצת על הרפואה הסינית.
היא בת 3,000 שנה ויותר. בכל העולם נלחמו אז בקשתות ובחיצים. גם בסין. רק שהסינים גילו שפציעות מסוימות גורמות, דווקא, לריפוי. בדקו הסינים ומצאו על פני העור מאות מקומות, שכאשר דוקרים אותן במחט ניתן לחולל בגוף תהליך רפואי חיובי. וזה נכון עד היום.
 
איך זה עובד?
דקירת המחט מעוררת גירוי עצבי למוח שבעקבותיו נוצר תהליך הריפוי. המחט – סטרילית כמובן – היא דקיקה מאד ולכן זה לא כואב ולא יוצא דם.
 
האם אפשר, בעזרת המחטים, להיגמל מעישון או לרזות?
בהחלט, ללא כל קושי.
 
אבל צריך גם לרצות...
אי-אפשר להכריח, אפשר רק לעזור היכן שקשה.
 
מי כמוני יודעת עד כמה קשה לרזות...
"משום שקשה מאד לשנות הרגלי אכילה. התפריט המוכר נוסך בטחון. האדם מרגיש נוח במסגרת מוכרת, לכן נצמד אליה. שינוי, לעומת זאת, מערער את הנוחיות הנפשית. מכאן הקושי.
 
אני יודעת שהטבעונים רזים יותר. אתה רוצה לומר שהם גם בריאים יותר?
אני טוען שלא נכון להשוות אדם לאדם. אפשר להשוות רק אדם לעצמו. מה שברור לי היום, מעבר לכל ספק, שכל אחד, עם רמת הבריאות האישית שלו, כאשר יהפוך לטבעוני, בריאותו תשתפר לאין ערוך!
 
ככה סתם להפסיק לאכול בשר? ומה עם קצת "ג'אנק פוד" לנשמה?
רצוי ליצור מסגרת תזונתית המתאימה לאדם. אין מתכון אחד לכולם. צריך לשאוף שעיקר המזון יהיה בריא ורק מקצתו "ג'אנק". היום, לצערי, המצב הפוך: רוב האוכל המודרני מזיק לבריאות ורק מיעוטו בריא וטבעי.
 
אז אתה תחיה עד מאה ועשרים?
ברפואה הסינית מדגישים לא את אריכות החיים אלא את איכות החיים: לקום כל בוקר בהרגשה של כיף, לסגור את היום בתחושה של סיפוק ולדעת שלמחרת בבוקר שוב נתעורר, "נתניע" וניסע...
 
דרך צלחה.

קו למושב, יולי 1991
 
 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים