צרו קשר
מי צריך רפואה לא קונבנציונלית?
                                                                                      
הרפואה ההוליסטית היא לא-קונבנציונלית משתי סיבות עיקריות:
‏ראשית, אין מלמדים אותה בפקולטות המקובלות לרפואה; ‏שנית, האנשים העוסקים בה אינם משמשים כ"עזרים" לרפואה הקונבנציונלית, כדוגמת הפיזיותרפיסטים, אלא עוסקים בנושא התמחותם באורח עצמאי.
‏הבדלי גישה קיימים בין שתי שיטות הרפואה: ברפואה הקונבנציונאלית הדגש הוא על מחלות ואיך להתגבר עליהן. ברפואה הלא-קונבנציונאלית מלמדים, בעיקר, מהי בריאות ואיך להביא את הגוף למצב זה.
‏ברפואה ההוליסטית ישנן שיטות תרפיות מגוונות, השונות זו מזו בגישתן המעשית (טבעונות, אקופונקטורה, אוסטיאופתיה, הומיאופתיה ועוד), אך כולן מושתתות על בסיס תיאורטי אחיד:
‏א. הבריאות – סגולת הגוף מטבע בריאתו – הוא מצב אליו שואף להגיע כל גוף חי.
ב. הבריאות היא פועל יוצא של חיים בהתאם לחוקי הטבע השולטים בעולמנו.
‏ג. מחלה היא תוצאה של הפרת האיזון הטבעי באורגניזם.
‏ד. בגוף קיים "כוח חיים" שפעולותיו הן הבראה ושמירת הבריאות.
‏כל מי שחווה על בשרו פצע שנרפא, יודע שלגוף היכולת לטפל בעצמו בעת צרה. השאלה המתבקשת היא: כמה "קרדיט" יש לתת לאורגניזם החי? ובכלל, מהי באמת מחלה? האם תופעות כגון: חום, דלקת וכאב הן המחלה, או רק סימפטומים של תהליך אחר, שהוא המחלה ... אולי זו כלל לא מחלה, אלא חלק מתהליך ריפוי? האם החיידק הוא מחולל המחלה או רק טרמפיסט על גוף חלש?
‏ברפואה מקובלת "תאורית ההפכים": לספק לגוף משהו שיסתור את "תהליך המחלה". מורידים חום, מעכבים שלשול, נותנים ממריץ-מעיים בעצירות, מדכאים כאב או מסלקים דלקת. ברפואה "האחרת‏" אין מדכאים סימפטומים, אלא עוזרים לגוף לעזור לעצמו (בדקירות במחטים, בצמחי מרפא וכו'). הטענה היא שקיים באורגניזם החי כוח ויטאלי (שאינו נמצא בדומם), שבאפשרותו להחזיר את המערכת לתפקוד תקין, בתנאי שנותנים לו את התנאים הדרושים לכך: תזונה נכונה, שינה מספקת, פעילות פיזית ראויה, רגיעה נפשית וכיו"ב. מובן שלא מדובר במקרים קיצוניים במיוחד, הדורשים התערבות כימית או כירורגית.
‏מבט קצר בסטטיסטיקות רפואיות עדכניות יגלה שהרפואה המקובלת הינה, בעצם, די חסרת אונים במחלות כרוניות: נזלת, ראומטיזם, מיגרנה, אסתמה, דלקת פרקים או אולקוס. הרפואה ההוליסטית, למרבה הפלא, מתמודדת עם ה"מחלות" הנ"ל בהצלחה יתרה!
‏לשמחת כולנו, קיימת התעוררות בממסד הרפואי, ויש יותר מודעות לתזונה ולהרגלי חיים בריאים. אך עדיין קיים בלבול מסוים. מומלץ, למשל שאישה תעבור בדיקה תקופתית לגילוי סרטן השד; ‏כמו כן חשוב שגבר יבדוק לחץ דם; ‏וקוראים לזה "רפואה מונעת". לאמיתו של דבר, מדובר בסך הכל בגילוי מוקדם של מחלות ולא ברפואה מונעת ...
‏החיים בחברה הטכנולוגית יצרו נורמה שכל נושא שעדיין לא הוכח באופן "מדעי" אינו מתקבל ע"י האקדמיה. קיים, על כן, ברפואה המערבית, פיגור פילוסופי של כמאתיים שנה אחרי הרפואה הלא-קונבנציונאלית. רוצה לומר, פריצת הדרך האמיתית ברפואה תתרחש, כנראה, כשיגלו באופן מדעי מה זה "חיים" ומהי אותה "ויטאליות" המאפשרת לגוף להתרפא. ואז נלמד כולנו, סוף סוף, לרכוב בכיוון שהסוס הולך.

פורסם ב-בריאות על בוריה, יולי 1988
 
  

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים