צרו קשר
האם סוכרת היא מחלה?
(סרטון בסוף המאמר)

                             
כן, זו בהחלט שאלה מעניינת: האם סוכרת היא "מחלה", או שמא רק מקרה עצוב של הורמון (אינסולין) שאין מאפשרים לו להיות מופרש כראוי (סוכרת מסוג 1) או שמפריעים לו לעסוק במלאכתו (סוכרת מסוג 2). כלום ייתכן שאם נארגן בגופנו סביבה טבעית יותר לאינסולין, הוא עשוי להפתיע אותנו, ולטובה? (וברור שישנם גם מקרים שהם כבר ''בלתי הפיכים'', אבל לשמחתנו רובם אינם כאלה).

אם מסתכלים על הגוף כעל מנוע מקולקל שרק בעל-מקצוע יכול לתקנו, אזי סוכרת היא מחלה. אבל אולי לא כך הם פני הדברים?

הגוף הוא מערכת בעלת יכולת ריפוי עצמי הטבועה בה מבראשית. האורגניזם החי לא היה שורד לאורך כל השנים, אלמלא הייתה טבועה בו אותה תוכנת ריפוי. אין זאת אומרת, שלא צריך לעזור לגוף, לעתים, "מבחוץ". בכל מקרה, ריפוי אמיתי לעולם לא יבוא מכיוון התרופה, אלא רק מתוך הגוף פנימה. כמובן שבמקרי חירום ראוי להשתמש בתרופה כלשהי, אך יש להתייחס אליה אך ורק כאל פתרון זמני. במקביל לשימוש בה, יש לשקוד על הבנת צרכי הגוף האמיתיים.
הרקע לראייתנו את התרופה כ''פתרון'', נעוץ בהנחת-היסוד הרפואית שאינה רואה את התמונה בכללותה, אלא מחפשת תמיד את הגורם המיידי, האחראי כביכול לבעיה.
הרפואה המערבית היא אולי מודרנית בשימוש בטכנולוגיה, אך פרימיטיבית למדי בתפיסת עולמה. זאת משום שעדיין דבקה בהנחה העתיקה ש-''מחלה תוקפת את הגוף''. בעבר כינו זאת ''הדם הרע'' (והשתמשו בהקזת-דם, סמים משלשלים, חומרים משתנים, הקאה, הזעה, ומה לא, העיקר "להוציא" את המחלה); כיום מאשימים את החיידקים והווירוסים ורואים בהם את ''מחוללי המחלה''.
הגיע הזמן לראות את מציאות חיינו כפי שהיא באמת: "מחלה" איננה ישות המפילה אותנו למשכב, אלא תהליך המתפתח עקב תנאי חיים שאנחנו יצרנו ושאינם מתאימים לאורגניזם החי: תזונה לקויה, עייפות-יתר, זיהום-אוויר, מתח-נפשי ועוד. חיידקים ווירוסים יותר משהם גורמי המחלה, הם טרמפיסטים על גוף שנחלש, ששיבש את מערכת החיסון שלו והפך בדרך זו לפונדקאי נוח לכל מיני אורחים לא רצויים (שרובם, אגב, דרים אצלנו דרך קבע, אבל ''תחת שליטה'').
עלינו פשוט להפסיק להתבלבל בין ה''סיבה'' ל''תוצאה'': ה''סימפטומים'' (שאנחנו מכנים ''מחלה'') הם רק התוצאה. המחלה האמיתית, ה''סיבה'', היא: ''חוסר בריאות'' (או במונחים סיניים: ''חוסר איזון'').
הרפואה המערבית, מתוך אי הבנתה את עקרון ההוליזם (כוללניות), בו מסתכלים על האדם כעל חלק בלתי נפרד מן הטבע, התפתחה כמקצוע בו לומדים על ''מחלות'' ולא על ''בריאות''.
ראייה כוללנית שכזו לא תתעלם, למשל, מהעובדה שהלבלב מייצר כידוע את האינסולין, אך הוא גם אחראי על אספקת הטריפסין, שהוא אנזים המופקד על פירוק החלבון-מן-החי.
עכשיו, אם נתבונן בממצאי הצופן הגנטי שהתפרסמו בשנים האחרונות, ניווכח להפתעתנו(?) כי האדם וקופי-העל דומים באורח מדהים ביותר, עד 99%(!). ובכן, תזונתם הבסיסית של קופים אלו היא צמחונית: השימפנזים - 4% מתזונתם השנתית היא חלבון מן החי; אצל הגורילות - 0%(!). כך שאין ספק שאכילה יומיומית של בשר, או עוף, דגים או ביצים וכמובן מוצרי חלב, אינה מתאימה לאדם. בוודאי שלא לחולה הסוכרת, המעוניין שיותר ''משאבים'' יופנו בלבלב ליצירת אינסולין ופחות ליצירת טריפסין. מה חבל שהדיאטנות המודרנית מדגישה עדיין, בהקשר לסוכרת, רק את צריכת הפחמימות.
ראיית הסינים את הגוף כ''מערכת אחת'', מצאה קשרים רבים שנסתרים עדיין מעיני המערב. לדוגמא: אפיק אנרגיה מס'' 12 בגופנו, המכונה טחול/לבלב, "נטען" ישירות ובאורח בלעדי ע"י השרירים. ואומנם מחקרים אינספור (וניסיונות אישיים של חולי סוכרת) הוכיחו מעבר לכל ספק, כי פעילות גופנית אינטנסיבית (צעידה למשל) - מיטיבה מאוד לסוכרתיים.
אותו אפיק, אגב, אחראי בגופנו על קליטת אנרגיית החיים שאנו אמורים לקבל מן המזון. מכאן חשיבות ה''חיוניות'' של האוכל הבא אל פינו: לצרוך כמה שיותר מזון חי וטרי, ולהימנע עד כמה שאפשר מאוכל מסונתז-מעבדתית (צבעי מאכל, חומרי שימור, המתקה מלאכותית). נבטים, אגב, הם מזונות העשירים במיוחד ב''כוח חיים''.
מעניין שכבר לפני אלפי שנים, כאשר סיווגו הסינים את ה''טעמים'' בהקשר לאיברים השונים, הם שייכו את המתוק ללבלב. ואומנם בעזרת טיפול ברפואת המחטים הסינית, ניתן להפחית עד למאוד את הכמיהה למתוק (שאינה תורמת, כידוע, לבריאות הסוכרתיים).
לסיום, אם חולה הסוכרת יהיה קשוב לגופו ויבין שהגוף מנסה ללמד אותו שיעור מסוים, ייתכן שבעוד שנים יתברר לו כי מעז מתוק יצא מתוק עוד יותר.

פורסם ב-איל, הביטאון הישראלי לסוכרת, אפריל 1992


והרי הסרטון שזכה בפרס הראשון בתחרות סרטונים על סוכרת,
מטעם מכון גרטנר, המכון הלאומי לאפידימיולגיה, תל השומר, 2010:

  

מבחר מאמרים מאת ד"ר רון      ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון

  

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים