צרו קשר
ריפוי סיני כחול לבן

 מאת יניב משיח

יניב משיח יצא לבדוק את השפעת הסינים על חיינו. מכיוון שעל המסעדות הסיניות ועל הפועלים הזרים מסין כבר כתבו אחרים, החליט יניב לבדוק את שורשיה של הרפואה הסינית בישראל.
בירורים מקיפים העלו כי הרומן בין המחטים הסיניות וציבור החולים בישראל נמשך כבר כמעט 30 שנה. החשיפה הראשונה בטלוויזיה הישראלית (ערוץ אחד בלבד ובשחור לבן) בנושא הדיקור, הייתה בתחילת שנת 1976, בתוכניתו של ירון לונדון 'טנדו'. המרואיין היה ד"ר גדעון רון ממושב אמירים, זמן קצר לאחר חזרתו ארצה משהשלים את הדוקטורט ברפואה סינית בסין. ד"ר רון, מי שכתב את הערך 'רפואה לא קונבנציונאלית' באנציקלופדיה העברית, נזכר כיום בחיוך בימים שהיחס אל האקופונקטורה הייתה כעל מעשה קוסמוּת: "הסתכלו עלי כמו על אחד איזה קוסם שמוציא יונים מהשרוול..."
גדעון, שבין שאר עיסוקיו היה השושבין הראשי בהקמת המרפאה לרפואה משלימה במרכז הרפואי 'אסף הרופא', וניהל בפועל מרפאה דומה בבית החולים בצפת, רואה בעין יפה את הקמת המכללות ובתי הספר לרפואה משלימה בישראל: "זה בהחלט יכול להעלות את הרמה המקצועית, בייחוד עתה, כשמשרד החינוך פועל למסד את העניין". באגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי (שהוא היה בין מקימיה) רשומים כיום כבר מאות 'מדקרים'; אגודה זו פעלה רבות בדחיפת 'חוק האקופונקטורה', שעבר בזמנו בכנסת בקריאה ראשונה. כיום ניתן לקבל טיפולים ברפואה סינית כמעט בכל בתי החולים בארץ, ובוודאי במרפאות קופות החולים השונות. ראוי לציין כי תהליך השתרשותה של הרפואה הסינית בתוככי הממסד הרפואי, לא לוּוה בעידוד רב מדי מטעם הממסד השמרני. הייתה זו ההצלחה שקצרה שיטת הריפוי הזו בקרב קהל המטופלים, שסללה את הדרך פנימה. גורם נוסף שהיה לעזר רב, היה היכולת לבדוק את הדיקור באורח מדעי ולהוכיח את יעילותו.
סִיקרֵן אותי לדעת אילו מקרים מגיעים לרפואה הסינית: "בדרך כלל פונים אלינו כל אותם המקרים שהרפואה הקונבנציונאלית מתקשה לרפא: כאבי גב, אסתמה, אלרגיה, לחץ דם גבוה, כאבי ראש ומיגרנה, דלקת פרקים, בעיות פוריות, מחלות עור, הרזיה ואפילו גמילה מעישון; לשמחתי התוצאות הן חיוביות באופן מדהים."
ואיך זה עובד? התעניינתי: "הסינים גילו, כבר לפני ארבעת אלפים שנה, כי על פני העור קיימות נקודות מסוימות, שכאשר דוקרים אותן, ממש כפי שמקלידים קוד מסוים במקלדת המחשב, הגוף מקבל את התשדורת ופועל לריפויו. עיקרון מהותי ברפואה הסינית אומר, כי הגוף יכול לרפא את עצמו, וזאת במידה ונותנים לו את התנאים המתאימים ואת הגירויים הנכונים. החלק החשוב ביותר ברפואה הסינית הוא האבחון, הנעשה ברובו עלפי הדופק."
שאלתי את ד"ר רון מה הוא היה מייעץ, כבעל הניסיון הרב ביותר שבחבורה, למי שזה עתה החל לעסוק ברפואת המחטים הסינית 
והוא ענה:
לזכור, בין היתר, שלושה דברים:
1. שזה נושא שלעולם לא מפסיקים ללמוד אותו.
2. שהמטופלים הם המוֹרים הטובים ביותר.
3. שרפואה סינית איננה רק דיקור וצמחי מרפא, אלא גם אורח חיים נכון, חיי רגש תקינים ורוחניות מפותחת.


feelgood.msn, יולי 2004


 

 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים