צרו קשר
שטח פרטי
מאת אירית רותם-צפרוני
 
ד״ר גדעון רון, 53, נטורופת ומומחה לרפואה סינית, כתב בזמנו את הערך ״רפואה לא קונבנציונלית״ באנציקלופדיה העברית. כבר בשנות ה-60 הוא נסע ללונדון ולמד שם במשך שמונה שנים רפואה סינית ונטורופתיה (רפואה טבעית). את הדוקטורט שלו ברפואה סינית עשה בטייפה שבטיוואן, בזמנים בהם עוד אי-אפשר היה להיכנס לסין הקומוניסטית. הוא עוסק בתחום כבר 23 שנה, ובין היתר ניהל את היחידה לרפואה משלימה בבית-החולים רבקה זיו בצפת, והקים את המגמה לריפוי טבעי ביח' ללימודי חוץ באוניברסיטת חיפה. הוא יליד רחובות, נשוי פלוס שלושה, גר במושב הצמחוני-טבעוני אמירים שבגליל, ומטפל בקליניקות שלו בחיפה ובראשון-לציון.

למה החלטת ללמוד רפואה טבעית וסינית ולעבור לטבעונות?
״אמא שלי היתה אחות בקופת-חולים, ומגיל חמש ידעתי שאהיה רופא. ברגע שהגעתי למודעות, החלטתי על הכיוון שלי בתחום הרפואה. התחלתי כצמחוני. אמא שלי ואחותי הגדולה, שסבלו ממיגרנות, עברו לצמחונות מטעמי בריאות, ואני הלכתי בעקבותיהן. בצבא הפסקתי לאכול בשר, כי פשוט השתכנעתי שזה לא בריא. כשלמדתי שאף יונק לא ממשיך לצרוך חלב אחרי שהוא נגמל, ירדתי גם ממוצרי חלב. כבר 25 שנים אני טבעוני. אבל טבעונות זה לא רק אוכל, זה אורח חיים שמבוסס על מה שטבעי לאדם״.

מה טבעי לאדם?
״ללכת לישון מוקדם, בהתאם לשעון הביולוגי, כלומר לא אחרי השעה 11 בלילה. לישון שבע-שמונה שעות. לנשום נכון, רוב האנשים נושמים בצורה רדודה. לחשוב פוזיטיבי ולייצר אנרגיה חיובית."

מה אתם אוכלים בבית?
״פירות, ירקות, דגנים מלאים, קטניות, טופו, טחינה, חומוס, דבש, בטטה, תפוחי אדמה. רק מוצרים אורגניים, מה שיש בעונה. לא מטגנים, כי טיגון ממש לא טוב. מאדים או אופים. אוכלים הרבה סלטים ותבשילים. לארוחת בוקר, למשל, שותים מיץ טבעי כלשהו, שמערבבים בבלנדר עם שקדים ותמרים. זה נהדר. שותים רק מי מעיין ותה צמחים. ליד אמירים נמצא מעיין פרוד, אנחנו ממלאים מיכלים וגם מבשלים עם המים האלה. בחוץ שותים רק מים מינרליים, לא מי ברז, כי יש בהם כלור שזה רעל״.

מה עם יין, קפה ושוקולד?
 ״יין זה ריקבון הסוכר של הענבים, רק שזה נרקב בחבית נורא יפה ביקב. החומר הרקוב הזה עושה תחושה טובה במוח. גם קפה זה רעל. אין בעל חיים בטבע שנוגע בפולי הקפה. זה שיח שהרעיל את הפולים שלו כדי לשמר את עצמו, כמו פטריה מורעלת. גם שוקולד לא מומלץ. זה לא מזון לבני אדם״.

ומה עם היגיינה? שמעתי שטבעונים הם לא בעד מקלחות תכופות וגם לא בעד דאודורנט.
״את הגוף אפשר לשטוף אפילו 10 פעמים ביום, אבל לא לסבן את כולו, כי זה מוריד שכבה דקיקה, שמגינה על העור ושומרת על האלסטיות שלו. מסבנים בכל פעם מתחת לבתי השחי, במפשעות ובין אצבעות הרג­ליים. את כל הגוף מספיק לסבן רק פעם בכמה ימים. בדאודורנט אני לא משתמש, כי הוא סותם את הנק­בוביות, והרעלים שאמורים להיות מופרשים עם הזיעה נשארים בפנים. טבעונים לא זקוקים לדאודורנט, לזיעה שלהם אין ריח, כי הם לא אוכלים מזון יוצר חומצה״.
 
מה זה מזון יוצר חומצה ולמה לא כדאי לאכול אותו?
״הסוד של התזונה הנכונה הוא להימנע ממזון יוצר חומצה, כמו חלבון מהחי וכל הבצקים, כולל לחם. יש דברים יותר טובים מלחם, כמו אורז מלא, תפוחי אדמה, בטטה. אבל אם כבר אוכלים לחם, אז עדיף מחיטה מלאה. הדם של האדם הוא בסיסי, ולכן רצוי מאוד לאכול מזון יוצר בסיס, כמו ירקות, פירות, שקדים, קטניות. החומצה מצטברת בגוף, שמנסה לנטרל אותה. הרבה מחלות, ביניהן כאבי פרקים, דלקות, לחץ דם גבוה ובעיות עור נובעות מעודף חומציות״.

באלו שיטות אתה מטפל, ומי הם המטופלים שלך?
״אני מטפל ברפואה סינית, טבעונות, לימוד נשימה נכונה, הדרכה בשינה מספקת ולימוד חשיבה חיובית. בדרך כלל באים אלי במקרים שהרפואה הקונבנציונלית לא מצליחה לרפא, כמו אלרגיות, אסטמה, כאבי ראש, בעיות עיכול, בעיות פרקים, לחץ דם, מתחים, פוריות, הרזיה וגמילה מעישון״.

מה עם סרטן?
״סרטן צריך למנוע. אם היו משקיעים במניעת הסרטן פרומיל אחד ממה שמשקיעים בחיפוש אחרי תרופה לסרטן, היו כבר מגיעים לפיתרון. סרטן מונעים במה שאני קורא תנשמ״ת - תנועה, נשימה, שינה, מזון, תובנה. גם אם יש נטייה תורשתית, צריך למנוע את מימוש הנטייה. פרופ' אגסי אמר פעם "תנו לי את 100 אלף הדולר שעולה ניתוח לב אחד ואני מונע 100 אלף ניתוחים שכאלה". אין היום רפואה מונעת. היום עוסקים בגילוי מוקדם של מחלות וקוראים לזה רפואה מונעת״.

איך אתה מתייחס לרפואה הקונבנציונלית?
״צריך לשלב. להתחיל עם הקטע המניעתי של הרפואה הטבעית, וכשאין ברירה עוברים לתותחים הכבדים של תרופות וניתוחים״.

מה אתה מציע לאנשים מאוד עסוקים לעשות, כדי לשפר קצת את איכות חייהם?
״אנחנו חיים בעולם מזוהם וחשופים כל הזמן לגירויים שליליים, כך שאנחנו חייבים לעשות את המעט שאנו יכולים בנושא המזון, השינה והחשיבה החיובית. כדאי להימנע מדיבור בטלפון סלולרי ולא לשבת שעות מול המחשב. חשוב להתאוורר, לצאת כמה פעמים בחודש לחיק הטבע, או לשפת הים. אם לא נטפל בגוף ובנפש, נפתֵח מחלות״.

מעריב, מאי 1999
 
 


 

 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים