צרו קשר
שלום, אני הגוף שלך

אתה בוודאי תמה: ממתי הגוף מדבר? תתפלא, מדבר, ועוד איך מדבר, לא מפסיק לדבר, רק שאתה לא תמיד מקשיב לי. אני משוחח אתך בדרכים שונות ולצרכים שונים: צימאון, רעב, כאב ותחושת עייפות – כל אלה ואחרים הם ניסיונותיי ליצור אתך קשר.
שיחותיי אתך הן מאוד אישיות ובדרך כלל רק אתה יכול להיות מודע להן. יוצאים מן הכלל הם המקרים בהם אני יוצר לך גירויים בעור (פריחה, פצעי בגרות) ואז גם אחרים הופכים להיות שותפים לשיחה. 
אני אתך כל הזמן, הולך אתך לכל מקום וחווה את כל חוויותיך, אבל אתה יודע עלי מעט מאוד. לא תמיד הייתי כה מוצנע וכאילו לא חשוב. בעבר דווקא פיארו אותי, התגאו בי. אנשי העולם העתיק שרו לי שירי הלל ואף אירגנו אולימפיאדה לכבודי.

ואז נפוצו בעולם דתות שראו משום מה בגוף ביטוי ליצר הרע ו"החביאו" אותו תחת בגדים עתירי שרוולים וכיסויי ראש. הגדילו עשות המוסלמים, שאף לאף לא איפשרו לנשום באורח חופשי וכיסו אותו ברעלה. 
מה הפלא אם כן שכמעט לא מלמדים עלי בבית הספר? האם אתה יודע היכן ממוקמים הטחול שלך או כיס המרה? אני מניח שאתה יודע מהו נפח המנוע של מכוניתך, אך לא מהו נפח ריאותיך. אתה מודע לסוג הדלק המתאים למכוניתך, אך אינך בקיא ב"דלק" המתאים לקיבתך. מתי לאחרונה עשית לי טיפול תקופתי? סדר העדיפויות שלך הוא כנראה תְלוי ממון. בעבור מכוניתך שילמת כסף; אותי, קיבלת בחינם.
אני בנוי מתאים המתארגנים לשרירים, גידים, עצמות עצבים ועוד. חומרי הגלם מהם מורכבות כל הרקמות הנ"ל מגיע מהמזון שאתה אוכל. אני שומע אותך אומר לעיתים, כי החיים המודרניים מזמנים לכם סוגים שונים של מזונות וטעמים חדשים. ואני אומר לך שזה נכון, אבל אסור לך לשכוח כי החברה היא אמנם מודרנית אבל אני נשארתי "פרימיטיבי". כלומר, החוקים של פיהם אני, גופך, פועל, הם בני מאות ואלפי שנים ולא משהו שנוצר בדור האחרון. זו אגב הסיבה מדוע שיטות הרפואה הישנות, כגון זו הסינית, יעילות כיום לא פחות מאשר היו לפני אלפי שנים. בהקשר זה ראוי לשים לב שספרי הרפואה המודרנית, כאשר הם יוצאים לאור הם יקרים מאוד, אך תוך זמן לא רב הם מתיישנים וערכם יורד. ספרי הרפואה הסינית לעומת זאת – ככל שהם ישנים יותר הם יקרים יותר!
החברה מסביבך דואגת לידע אותך על כל המצאה מודרנית (כדי שתקנה אותה), אבל אינה טורחת להקנות לך את הכלים שישמשו לך לחיים בריאים. 
אודה לך מאוד אם תיזכר בי לעיתים תכופות יותר, גם כאשר אינני מציק לך (כדי להסב את תשומת לבך). זכור כי בנוסף לאריכות ימיך מעניינת אותי גם איכות חייך.
שמור אתה עלי ואשמור אני עליך.

שלך, באמת שלך, גופך


פורסם ב-גליל במרום, יולי 2004


 
 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים