צרו קשר
שניהם צודקים

(תשובה ליצחק בן אורי ואבי יעקובוביץ)

בעקבות הדו-שיח שנערך בגיליון הקודם בין אבי יעקובוביץ וחגי פורשנר, אודות יעילותן של שיטות ריפוי טבעיות, הרשו לי לנסות ולגשר בין שני ׳ענקי הדור' רומה צור (בידי אבי יעקובוביץ) ויצחק בן אורי (בידי חגי פורשנר); שהרי את שניהם אני מוקיר אישית (את רומה צור ז"ל ואת בן אורי יבל"א) ואת תורתם אני מכיר היטב.
ואתחיל בסיפור מעשה ברב ששני מתדיינים עמדו ושטחו טענותיהם בפניו. האזין הרב ליהודי הראשון, חשב קמעא ופסק ״אתה צודק. לאחר מכן שמע הרב את טענותיו של השני, הרהר רגע וקבע ״גם אתה צודק״. תלמידו של הרב שהיה נוכח במקום העיר לו ״הכיצד ייתכן ששניהם צודקים״ ענה לו הרב, ״גם אתה צודק״... ובכן, לי נראה שגם בן אורי צודק וגם אבי יעקובוביץ צודק.
את ״הסכסוך״ ביניהם ניתן לדעתי ליישב בדרך פשוטה ומתקבלת על הדעת אין ויכוח כי תיאורית דר שלטון תואמת את צרכי הגוף הטבעיים בבריאות ובחולי. אך בו זמנית אפשר להסכים שלעתים, ככלי עזר בשלבי הריפוי הראשוניים ובמקביל לתזונה נכונה ומדויקת, ניתן להשתמש ברטיות של כרוב, בצמחי מרפא או בדיקור סיני; וכל זאת תוך הבנה שהגוף הוא זה שמרפא (לא הרטייה, הצמח או המחט).
הגוף עושה זאת כמובן (בעזרתה האדיבה של הנפש) רק כאשר התנאים הטבעיים מאפשרים לו.
והתנאים הטבעיים מהם תזונה, שינה, נשימה, מודעות ותנועה (המעוניינים יכולים לזכור זאת כראשי תיבות ת.נ.ש.מ.ת).
ועל איזו תיאוריה מבוססת תורת התנשמת (שהרי בלי תיאוריה אי אפשר...) על תיאורית המכנה המשותף. על פי גישה זו, הפעלת הגוף, תחזוקתו והבראתו משתפרות ביותר, כאשר מזהים את המכנה המשותף בין האדם לעולם החי ופועלים על פיהם (בנושאי אכילה, שתייה, שינה וכו').
שהרי האדם הוא חלק מן הטבע ועל כן היגיון הטבע חל גם עליו. תוכנת הריפוי העצמי של האדם התפתתה בטבע ושאבה את כוחה ממנו. כך שהאמצעים המאפשרים לתוכנת ריפוי זו לעבוד, הם בהכרח אותם תנאים טבעיים שהאורגניזם החי מכיר מאז ומעולם. אך יבוא מי שיגיד, ובצדק, כי תנאי החיים המודרניים (זיהום אוויר, קרינה מייננת ועוד) אינם מאפשרים כיום יצירת תנאים אידיאליים להפעלת תוכנת הריפוי העצמי של הגוף, ולכן כדאי להיעזר בשלבי הריפוי הראשוניים בעזרים טבעיים - ממש כמו אותו לוח עץ ששמים מתחת לגלגל המכונית ששקעה בבוץ.
כמו כן, לא בטוח שד״ר שלטון צפה בשנות העשרים של המאה ה-20, עת הקים את בית הספר להיגיינה טבעית, שבראשית המאה ה-21 יתעורר כל אחד מאיתנו, כל בוקר, לעולם כה מורעל ועוין.
ייתכן מאוד שחולה שינסה להבריא כיום אך ורק בעזרת תזונה נכונה ובצום, יראה בסופו של דבר תוצאות משביעות רצון, אך אולי בקצב שלא יעלה בקנה אחד עם מידת סבלנותו ויכולת התמדתו. מכאן ניתן להסיק כי השילוב של שתי הגישות – יצירת התנאים הטבעיים ביותר האפשריים, תוך מתן עזרה זמנית בשלבים הראשוניים –  הוא כנראה השילוב המנצח.

פורסם ב-'טבע ובריאות' (מס' 150), נובמבר-דצמבר 2007 

מבחר מאמרים מאת ד"ר רון ראיונות עם וכתבות על ד"ר רון
 
 
      ד"ר גדעון רון © כל הזכויות שמורות  

לייבסיטי - בניית אתרים